10 مورد از مزیت ها و نقاط ضعف جوشکاری MIG ( جوش گازی ) | 09039833345

جوش فلزات

10 مورد از مزیت ها و نقاط ضعف جوشکاری MIG ( جوش گازی )

چند سال پیش که کار خود را در زمینه جوشکاری شروع کردم ، نمیدانستم که آیا جوشکاری MIG مرتبط با کار من است یا نه .سایر تکتیک هایی نظیر TIG یا جوشکاری های Stick ( جوشکاری معمولی ) در دسترس بودند اما سعی کردم زمان بگذارم و مزیت ها و نقاط هر یک را مورد بررسی قرار دهم.

در این بخش میخواهیم در مورد مزیت ها و نقاط ضعف جوشکاری MIG صحبت کنیم.

مزیت ها و نقاط ضعف تکنیک MIG چیست ؟

سرعت

نه چندان قابل حمل

جوش های تمیز تر

به هدر رفتن گاز

میتوان بطور دلخواه تنظیمات جوش را اعمال نمود

به تمیزکاری کمتری نیاز دارد

کنترل آن راحت تر است.

نیازمند تعویض مواد مصرفی

انتخاب گزینه های نیرو

فلز مورد نظر برای جوش خوردن ، باید دارای سطحی تمیز باشد.

بنابراین ، حال اگر تصمیم دارید تکنیک جوشکاری MIG را انتخاب نمایید و ابزار و تجهیزات آن را خریداری نمایید ، ابتدا سعی کنید به بررسی نقاط ضعف و قوت آن بپردازید. در این بخش قصد دارم بصورت دقیق در مورد هر یک از این موارد صحبت کنم ، تا بتوانید تصمیم دقیق تری اتخاذ نمایید.

#1 سرعت : مزیت

اولین مزیت جوشکاری MIG سرعت در انجام جوشکاری میباشد.

حدود 20 سال است که من از جوشکاری MIG استفاده میکنم. در طول این 20 سال وارد کارگاه میشوم ، موتور جوش را روشن میکنم و شیر گاز را باز مینمایم و عملیات جوشکاری را شروع مینمایم. به همین سرعت !!!

در جوشکاری های معمولی شما نیز میتوانید به همین سرعت ماشین جوش را آماده کنید اما تعویض الکترودها میتوانند زمان زیادی را تلف کنند.

جوشکاری TIG که معمولا فرایندی کند ( کم سرعت ) میباشد. در این روش شما ابتدا باید میله های پر کننده ، سیم های جوش و پدال پایی را آماده سازی نمایید، سپس درجه حرارت مورد نیاز را تنظیم کنید .

در موتور جوش های سیمی شما باید مخزن گازهای خالی را تعویض کنید ، قرقره های خالی را پر کنید . اما جوشکاری MIG به دلیل سرعت بالایی که دارد ، میتواند در تولیدی ها و صنایع ساخت استفاده بیشتری داشته باشد.

حال اگر به شرکت های خودروسازی یا مغازه های کوچکی که کار آنها ساخت قطعات است دقیق تر نگاه کنید ، خواهید دید که جوشکاری MIG به دلیل سرعت بالایی که دارد ، از محبوبیت خاصی برخوردار میباشد.

2. قابلیت جابجایی _ حمل و نقل تجهیزات MIG # نقطه ضعف

یکی از نقاط ضعف جوشکاری MIG این است که حمل و نقل موتور جوش و سایر تجهیزات آن کار ساده ای نیست . در بخش زیر به چند نمونه از این دلایل اشاره شده است.

 1. نیازمند گاز میباشدجوشکاری MIG به دلیل محافظت از قسمت جوش خورده نیازمند یک گاز خنثی میباشد.

یک کپسول گاز معمولی در جوشکاری MIG صد پوند وزن دارد که حمل آن به هیچ وجه ایده جالبی نمیباشد. برای حمل و نقل و جابجایی اغلب تجهیزات MIG به یک گاری نیاز است.

 1. نیازمند ماسوره های بزرگ سیمی میباشداین تکنیک جوشکاری نیازمند قرقره های سیمی میباشد که وزن هرکدام بین 10 تا 60 پوند میباشد. شما میتوانید با ستفاده از سیم های گدازه آور ، سیم های مصرفی و گازهای محافظ را با هم ترکیب کنید . یعنی بجای اینکه مخزن گاز و قرقره های بزرگ سیمی را حمل کنید ، میتوانید از این سیم های گدازه آور استفاده نمایید ، زیرا این سیم ها شامل هسته هایی میباشند که در زمان سوختن موادی مانند گازهای محافظ را به قسمت جوش خورده منتقل میسازند.

من قبلا از همین سیم های گدازه آور استفاده میکردم ، اما از آنجایی که کارایی آنها مانند گازهای محافظ نیست ، دیگر آنها را مورد استفاده قرار ندادم. با این حال برای موضوع جابجایی از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشند.

 1. احتمال سنگین بودن آنها زیاد است. آخرین مورد وزن سنگین موتور جوش جوشکاری MIG میباشد. حتی سبک ترین موتور جوش مربوط به جوشکاری MIG حدود 65 پوند وزن دارد.

در پایان باید گفت ، موتور جوش های MIG به گونه ای طراحی شده اند که حمل آنها راحت باشد ، با این حال همچنان محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد.

 1. MIG تمیز و مرتب میباشد.

مزیت دیگری که در جوشکاری MIG وجود دارد ، این است که قسمت جوش خورده تمیز میباشد و نیاز کمتری به تمیزکاری های آتی دارد. زمانی که به جوشکاری های نظیر TIG ، Stick نگاه کنید ، متوجه خواهید شد که جوشکاری MIG از نظر ظاهری بسیار تمیزتر میباشد.

شاید بتوان گفت که جوشکاری TIG نیز میتواند دارای ظاهری تمیز باشد . زیرا این روش جوشکاری جوشهای پراکنده ایجاد نمیکند. در اصل دلیل این تمیزی در جوشکاری TIG این است که نوع این جوشکاری اسپری مانند میباشد. در ضمن صدای موتور جوش TIG بسیار کم میباشد.

جوشکاری Stick معمولا دارای ظاهری رشت و کثیف است. دلیل این موضوع گدازه هایی میباشد که توسط سیم جوش ها تولید میشود. زمانی که برای مدتی جوشکاری Stick را انجام دادید ، باید اقدام به تعویض سیم جوش کنید.

در جوشکاری MIG ممکن است جوشهای پراکنده ای ایجاد شود ، اما نقطه جوش خورده از نظر ظاهری تمیز است. میتوان گفت که استفاده از جوشکاری هایی که از Arc استفاده میکنند برای حرارت دادن و نفوذ به فلزات از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشند. به همین دلیل جوش ها کمتر به این طرف و آن طرف پرتاب میشوند.

باید بگویم که اگر در جوشکاری MIG فراموش کنید که شیر گاز را باز کنید ، جوش بوجود آمده بسیار ضعیف و بی کیفیت خواهد بود. زیرا هیچگونه نفوذی به فلز مورد نظر وارد نمیشود. اگر در این فرایند جوشکاری از گازهای محافظ استفاده نکنید ، جوش حاصله به راحتی میشکند.

در پایان باید گفت که اگر میخواهید جوش حاصله دارای ظاهری خوب و قوی باشد باید تنظیمات موتور جوش را به دقت انجام دهید.

4# اتلاف گاز : نقطه ضعف

نقطه ضعف دیگری که در جوشکاری MIG وجود دارد این است که این فرایند به گازهای محافظ نیاز دارد تا بتواند به وسیله آن از نقطه جوش خورده محافظت کند. این نقطه ضعف به موقعیتی بستگی دارد که عملیات جوشکاری صورت میگیرد . اگر فرایند جوشکاری در جایی که وزش باد تند است ، انجام میشود ، به راحتی گاز را پراکنده میکند.

برای مثال ، اگر قرار است تکه فلزی را درفضای بیرونی مزرعه خود جوش دهید ، باد گاز محافظ را پراکنده میکند ، به همین دلیل جوش انجام شده از کیفیت خوبی برخوردار نخواهد بود.

زمانی که جوشکاری بدون حضور گاز انجام شود ، سوراخ های زیادی در جوش بوجود آمده ایجاد خواهد شد. در نتیجه نفوذی به درون فلز مورد نظر ایجاد نمیشود و جوش حاصله بسیار شکننده خواهد بود.

با این حال ، همچنان روش هایی وجود دارد که میتواند از بوجود آمدن این مسأله جلوگیری نماید.

 1. میحط جوش را پوشش دهید. با یک پتوی مخصوص جوشکاری اطراف محل مورد نظر را بپوشانید. با استفاده از این پتو میتوانید از وزیدن باد به قسمت مورد نظر جلوگیری نمایید.

حتی میتوانید از وسایلی نسوز یا غیر مشتعل استفاده کنید. در جاهایی مشاهده کردم که افراد برای جلوگیری از هدر رفتن گاز از این ابزار استفاده مینمایند.

 1. سیم های گدازه آور . روش دوم استفاده از سیم های گدازه آور است ، زیرا با استفاده از این سیم ها دیگر نیازی به وجود گازهای محافظ نمیباشد. با این وجود ، اگر شدت وزش باد بیش از حد باشد ، سیم های گدازه آور نیز نمیتوانند موثر واقع شوند.

در پایان باید گفت که روش های دیگری برای جلوگیری از به هدر رفتن گاز وجود دارد ، که بدین وسیله همچنان در کار خود میتوانید از تکنیک MIG استفاده نمایید.

5# : تنظیمات موتور جوش : مزیت

مزیت دیگری که موتور جوش MIG دارد این است که به راحتی میتوانید موتور جوش را برای پروژه مورد نظر خود تنظیم نمایید.

برای مثال اگر قرار است عملیات جوشکاری روی ورقه های صاف انجام شود ، میتوانید سرعت ورود سیم را کاهش دهید تا جوش شما اسپری مانند شود . یا مثلا اگر قرار است جوشکاری روی یک فلز نازک انجام شود ، میتوانید میزان حرارت را کاهش دهید تا جوش با کیفیت تری ایجاد نمایید.

اگر بخواهید از موتور جوش های معمولی مانند Stick استفاده کنید ، نمیتوانید این سطح از کنترل و تنظیمات را روی آنها انجام دهید. این همانجایی است که جوشکاری MIG میدرخشد.

دو روش وجود دارد که به وسیله آنها میتوانید موتورجوش MIG خود را کنترل کنید.

 1. سرعت انتقال سیم : یکی از کنترل هایی که میشود روی جوشکاری های MIG انجام گیرد ، افزایش و سرعت انتقال سیم میباشد. هرچه سرعت این سیم بیشتر باشد ، جوش بلندتری ایجاد میشود که پراکندگی آن زیاد و میزان نفوذ آن کمتر میباشد. هرچه این سرعت کنتر باشد ، نفوذ بیشتر میشود ، پراکندگی جوش کمتر و جوش حاصله صاف تر میباشد.
 2. 2. تنظیم آمپر ( حرارت ) : نوع دیگر از تنظیماتی که میتوان روی موتور جوش ها اعمال نمود ، کاهش و افزایش میزان امپر یا حرارت میباشد. هرچه حرارت بیشتر باشد ، عمق نفوذ بیشتر میشود که برای فلزات ضخیم تر مناسب است. اما هرچه این حرارت کمتر باشد ، نفوذ کمتر شده و برای فلزات نازک و ظریفتر مناسب میباشد.

6# نظافت : نقطه ضعف :

نقطه ضعف دیگر جوشکاری MIG نظافت و تمیزی است. البته منظور من تمیزی جوش نیست بلکه نظافت مشعل جوش میباشد. در جوشکاری MIG ممکن است در زمانهایی نازل جام کند . که تقریبا جلوگیری از این موضوع امری محال است.

در جوشکاری های MIG اگر فراموش کنید که مشعل جوش را تمیز کنید ، ممکن است نوک مشعل پر از کثیفی شود و باعث جام کردن مشعل شود. در برخی مواقع حتی گرد و خاک هم میتواند باعث بوجود آمدن چنین مشکلی شود.

خب چگونه میتوان از بوجود آمدن چنین مشکلی جلوگیری نمود ؟

 1. تمام تجهیزات را مرتبا تمیز کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید همواره وسایل کار خود را تمیز کنید. من برای انجام این کار معمولا از انبر دست استفاده میکنم ، زیرا با استفاده از این وسیله به راحتی میتوانید مواد مصرفی زمانی که داغ هستند را بیرون بکشید.
 2. زمانی که نازل را تمیز کردید سعی کنید از لاک های مخصوص استفاده نمایید ، زیرا این لاک ها میتوانند از پاشیده شده جوش جلوگیری نمایند.
 3. مواد مصرفی را تعویض نمایید. زمانی که فرایند جوشکاری به پایان برسد ، ممکن است برخی از مواد مصرفی مانند دیفیوزها ، نوک مشعل ، و.... کهنه و غیر قابل استفاده شوند. بنابراین تعویض آنها میتواند از بوجود آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری نماید.

7# تولید بسیار زیاد :

چهارمین مزیت در استفاده از جوشکاری MIGاین است که با کنترل و تنظیماتی سریع و ساده میتوانید بازدهی خود را بالا ببرید. اگر تا بحال با این موتور جوش ها کارکرده باشید منظور مرا بهتر میفهمید.

در جوشکاری های Stick و TIG شما تا حدی میتوانید روی تنظیمات موتور جوش کنترل داشته باشید ، اما در جوشکاری TIG نیازی به کارهای اضافه نیست. موتور جوش را روشن کنید و کار خور را آغاز نمایید.

حال اگر کار و کاسبی کوچکی دارید یا مثلا برای اوقات فراقت به جوشکاری میپردازید ، حتما تجهیزات جوشکاری MIG را خریداری نمایید.

8# مواد مصرفی :

زمانی که بحث در مورد مواد مصرفی به میان آید ، موضوع هزینه ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار میشوند. مواد مصرفی چیزهایی هتند که بصورت منظم باید تعویض و جاگذاری شوند. موتور جوش های MIG به گونه ای طراحی شده اند که باید بجای تعویض خود موتور جوش ، مواد مصرفی آن عوض شوند. برخی ازمواد مصرفی عبارت اند از :

نوک مشعل جوش

نازل جوش

خط اندازها

این 3 مورد باید معمولا تمیز و جایگزین شوند. نقطه ضعفی که در این بین وجود دارد این است که این موارد باید بصورت منظم عوض شوند ، حال اگر کار وتولید شما زیاد باشد ، باید هزینه های زیادی متقبل شوید.
معمولا جوشکای
MIG به دلیل نیاز بودن به تعویض موادم مصرفی ، هزینه های نسبتا زیادی روی دست افراد میگذارد . سعی کنید حدالامکان از فوشگاه های همواره تخفیف استفاده کنید تا هزینه ها را به حداقل برسانید.

همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد ، شما کنترلی دقیق روی میزان جریان برق دارید. اما نکته ای جالب که در مورد این موضوع وجود دارد این است که ، شما میتوانید با هر جریان برق یا قدرتی این موتور جوش را راه اندازی نمایید. چیزی که میخواهم بگویم این است که شما میتوانید در خانه این مقدار نیرو را روی 100 ولت ، در گاراژ روی 220 ولت و در کارگاه ها روی برق 3 قرار دهید.

حال بیایید چند جمله ای در مورد هر کدام از اینها بنویسیم :

110 ولت :برخی از موتور جوش های کوچک را میتوان به راحتی حابجا نمود. مثلا میتوانید برای تمرین یا سرگرمی این موتور جوش را به خانه بیاورید و با ولتاژ 110 به کار خود مشغول شوید.

ولتاژ 220 : این ولتاژ را میتواند گاراژها مورد استفاده قرار داد ، و از آنجایی که این موتور جوش 220 ولت برق مصرف میکند میتواند برای شما کمی هزینه بر باشد.

برق 3 فاز : برق 3 فاز آمپر کمتری مصرف میکند . به همین دلیل میتواند در مصرف برق نیز صرفه جویی نماید. البته باید گفت که برق 3 فاز بیشتر در کارگاه ها وجود دارد.

10# تمیز بودن : نقطه ضعف :

آخرین نقطه ضعفی که در جوشکاری های MIG وجود دارند این است که قبل از جوشکاری فلز مورد نظر ، باید سطح فلز تمیز و عاری از هرگونه کثیفی باشد. این موضوع برای جوشکاری های TIG هم صادق است.

موتور جوش های معمولی ، معمولا میتوانند روی هر سطحی عملیات جوشکاری را پیاده کنند و نیازی به تمیز بودن ندارند.

برای رفع چنین مشکلی چند روش وجود دارد که به شرح زیر میباشد.

 1. همه کثیفی ها را از بین ببرید. اگر روغن یا گریس دارید ، مقداری از آنها را روی یک دستمال بریزید و سطح فلز مورد نظر را عاری از هرگونه کثیفی نمایید. فقط قبل از فرایند جوشکاری از نبود مواد اشتعال زا در اطراف محیط جوشکاری اطمینان حاصل نمایید.
 2. اگر روی میله مورد نظر رنگ یا زنگ زدگی وجود دارد با استفاده از فرز یا برس های سیمی آنها را تمیز کنید.

 اگر به دنبال اجراي ارزان، امن و تضميني جوشکاری در تهران هستيد با ما با شماره 09039833345 تماس بگيريد

https://welderslab.com/what-are-the-advantages-and-disadvantages-of-mig-welding

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .