مزیت ها و نقطه ضعف های تکنیک جوشکاری تیگ | 09039833345

tig1

18 نمونه از مزیت ها و نقطه ضعف های تکنیک جوشکاری TIG

جوشکاری TIG :

جوشکاری گاز خنثی تنگستن یا TIG که جوشکاری تنگستن یا GTAW نیز نامیده میشود فرایندی است که طی آن یک الکترود غیر مصرفی با استفاده از مشعل جوش جریان برق را به قسمت مورد نظر انتقال میدهد. سپس یک گاز خنثی از الکترود تنگستنی و جوش ایجاد شده محافظت مینماید. این گاز خنثی معمولا آرگون میباشد. سپس با استفاده از مواد پر کننده ، شکاف ایجاد شده را تقویت میکنید.

افرادی که تا به حال تجربه کار با جوشکاری اکسی استیلن را داشته اند میتوانند با سرعت بیشتری این تکنیک جوشکاری را انجام دهند. این فرایند جهت انجام شدن ، به دست ها و پاها نیاز دارند که با استفاده از آنها میتوانند جریان برق را کنترل کنند و مواد پر کننده را مورد استفاده قرار دهند.

ویژگی که این فرایند را بی نظیر میکند این است که فرد جوشکار میتواند حرارت ورودی به مشعل را کنترل کند که با استفاده از این قابلیت محل جوش بسیار صاف و هموار میشود. برخی از جوشکاران برای کنترل حرارت از پدال پایی استفاده میکنند و برخی دیگر کنترل های تعیبه شده روی مشعل جوش که با استفاده از دست انجام میشوند ، را ترجیح میدهند. کنترل هایی که روی مشعل جوش قرار دارند و با دست کار میکنند ، میتوانند در محیط هایی که زاویه یا وضعیت نامناسبی دارند ، استفاده بیشتری داشته باشند.

حال اگر قرار است فرایند جوشکاری را یاد بگیرید ، در بخش بعدی با ما همراه باشید تا مزیت ها و نقاط ضعف هر یک از تکنیک های TIG و MIG را با هم بررسی نماییم.

لیستی از مزیت های جوشکاری TIG :

 1. 1.جوشکاری TIG از دقت بیشتری برخوردار است .

زمانی که کار با مشعل جوش TIG را یاد بگیرید ،خواهید دید که مکان جوش خورده دقیق و صاف است. نتایج بدست آمده در این تکنیک در مقایسه با سایر تکنیک های جوشکاری از کیفیت بسیار خوبی برخوردار میباشد. در این روش برای بدست آوردن بهترین نتیجه ، شما باید با یک دست مشعل جوش را در دست بگیرید و با یک دست مواد پر کننده را به محل جوش وارد کنید ، به همین دلیل یادگیری این روش برای بسیاری از افراد کمی دشوار وپیچیده است.

بسیاری از افراد مبتدی جهت یادگیری این تکنیک باید در کلاس های آموزشی شرکت کنند تا برای این فرایند آمادگی کامل داشته باشند.

 1. 2. فرایند جوشکاری TIG تمیز و مرتب است.

جوشکاری TIG از گازهای خنثی استفاده میکند به همین دلیل میتواند برای بسیاری از فلزات کارایی داشته باشد. این روش به دلیل استفاده از گلرهای خنثی ، در مقایسه با سایر تکنیک های جوشکاری تأثیر کمتری روی محیط زیست دارد. معمولا گاز آرگون برای اتمسفر ضرری ندارد ، پس نگران نباشید و تا میخواهید فلزات را به هم جوش دهید J اگر میخواهید یک جوشکاری تر و تمیز داشته باشید ، تکنیک TIGیا GTAW بهترین گزینه است.

با استفاده از تکنیک TIG ، زمانی که در حال ساخت و جوش دادن یک مهره هستید ، نواقص و مشکلات احتمالی به حداقل میرسد.

 1. 3.شما در هر شرایط و موقعیتی ، میتوانید فرایند جوشکاری TIG را مورد استفاده قرار دهید.

یکی از مزیت های تکنیک TIG این است که شما در هر شرایط و موقعیتی میتوانید از این فرایند جوشکاری استفاده نمایید. در این روش میتوانید از بالا ، پایین و جوانب به انجام فرایند جوشکاری بپردازید. در برخی از تکنیک های جوشکاری شما حتما باید مشعل جوش را به سمت پایین نگه دارید که در این روش نیازی به چنین کاری وجود ندارد. اگر قرار است یک شئ آویزان نصب کنید یا محل مورد نظر از نظر مکانی نا مناسب باشد ، تکنیک جوشکاری TIG بهتر سایر روش ها میباشد.

 1. 4. جوشکاری TIG به شما اجازه میدهد تا میزان دقیق از آمپر ( جریان ورودی ) را مورد استفاده قرار دهید.

جوشکاری TIG مانند سایر روش های جوشکاری میزان کمی از جریان را تولید نمیکند ، زیرا با استفاده از سوییچ تنظیم ، میتوانید از آمپری مناسب با کار خود استفاده نمایید این تکنیک به دلیل دقت زیادی که دارد ، به شما کمک میکند تا بجای استفاده از آمپرهای زیاد در فرایند جوشکاری ، از میزان مناسبی از آن استفاده نمایید بنابراین جوش حاصل شده بسیار با کیفیت و تر و تمیز خواهد بود. این بدین معناست که شما با استفاده از این تکنیک میتوانید خطوط جوش یک دست و محکمی را ایجاد کنید .

 1. 5.کنترل شما روی تولید حرارت توسط مشعل بیشتر است.

موتور جوش جوشکاری TIG دارای پدالی است که به کمک آن میتوانید میزان حرارت مورد نیاز خود را انتخاب نمایید. از آنجایی که کنترل شما روی انجام این فرایند زیاد است ، احتمال هرگونه ذوب شدن فلزات در زمان جوشکاری بسیار کم میباشد. از آنجایی که شما نیازی به مواد پر کننده ندارید ، میتوانید در زمان کمتری ، پروژه های پیچیده ای را تولید نمایید. عملکرد این پدال همانند پدال گاز اتومبیل است. مادامی که شما با پا این پدال را به آهستگی به سمت پایین فشار دهید ، میزان مورد نیازی از حرارت ایجاد خواهد شد که کیفیت محل جوش خورده را افزایش میدهد. زمانی که قلق این فرایند را یاد بگیرید ، پراکندگی ذرات حاصل از جوشکاری نیز به حداقل میرسد.

 1. 6.شما با استفاده از تکنیک TIG میتوانید عمل جوشکاری را روی بسیاری از آلیاژها و فلزات پیاده کنید.

جوشکاری TIG معمولا برای فلزات و آلیاژهای نظیر آلومینیوم ، فولاد معمولی ، فولاد ضد زنگ ، آلیاژهای نیکل ، مس ، برنج ، مگنزیوم و حتی طلا کارایی زیادی دارد. این بدین معناست که شما با استفاده از این تکنیک میتوانید تمام وسایل منزل خود را تعمیر کنید. کنترل دقیقی که در این روش وجود دارد میتواند در زمان جوشکاری های حساس ، مثلا جوشکاری خودرو ، بسیار موثر باشد.

 1. 7.گرد و غبار و دود ناشی از جوشکاری در تکنیک TIG کمتر است .

زمانی که با استفاده از تکنیک TIG در حال جوشکاری فلز مورد نظر هستید ، تولید گرد و غبار و دودهای خطرناک حداقلی میباشد. استثنا : احتمال این رویداد برای فلزاتی که آلوده هستند یا دارای افزودنی های خطرناک میباشند ، زیاد است. اگر میخواهید بهترین نتیجه را بگیرید حتما قبل از جوشکاری TIG محیط و محل مورد نظر را تمیز . پاکیزه کنید. سرب ، رنگ ، چربی و زینک جز این دسته مواد خطرناک میباشند که باید قبل از جوشکاری از عدم نبود آنها روی فلزات اطمینان حاصل نمایید زیرا باعث بی کیفیت شدن محصول نهایی میشوند.

 1. 8.در جوشکاری TIG برای بهره وری و بازدهی بیشتر نیازی به خرید گازهای محافظ متعددی ندارید.

معمولا در همه عملیات های جوشکاری TIG از گاز آرگون استفاده میشود. از آنجایی که این گاز میتواند به عنوان محافظی برای انواع فلزات با ضخامت های متنوع ایفای نقش کند ، از فواید خاصی برخوردار میباشد. زمانی که به درجه استادی در این جوشکاری برسید ، خواهید دید که میتوانید تنها با استفاده از یک گاز ، میتوانید تمام پروژه خود را کنترل نمایید. از آنجایی که این جوشکاری هیچگونه جرقه ای تولید نمیکند ، میتوانید از این عملیات در مکان های مختلفی استفاده نمایید. به همین دلیل امروزه این روش از کارایی های متعددی برخوردار است.

 1. 9. هزینه تکنیک جوشکاری TIG میتواند با سایر تکنیک های مشابه قابل مقایسه باشد.

اگر در حال حاضر موتور جوش مخصوص جوشکاری TIG را خریداری کرده اید باید خبر خوبی به شما بدهیم. هزینه این تکنیک تقریبا با تکنیک جوشکاری MIG برابر است. ممکن است هزینه برخی از مواد در تکنیک های دیگر کمتر باشد ، اما انعطاف پذیری که در این روش وجود دارد از همیت ویژه ای برخوردار میباشد. قیمت اولیه برخی از این مواد حدودا 150 دلار است که قیمت آنها برای تجهیزات پیشرفته تر از 400 تا 750 دلار متغیر میباشد. شما همچنین میتوانید از موتور های 3 در 1 یا 5 در 1 استفاده کنید که هر کدام دارای تعداد تکنیک های خاص خود میباشند. هزینه کلی این وسایل حدودا 25 درصد بیشتر است ، اما اگر بخواهید این قطعات را بصورت تکی خریداری نمایید ، هزینه شما خیلی بیشتر خواهد شد.

لیستی از نقاط ضعف تکنیک جوشکاری TIG

 1. 1. هزینه فرایند جوشکاری TIG نسبت به سایر روش ها زیاد است.

هزینه های جانبی در روش TIG به دلیل کند بودن سرعت فرایند ، نسبت به روش های دیگر بیشتر است. زمانی که سرعت کمتر باشد میزان مصرف جریان برق که بصورت پوند بر ساعت محاسبه میشود نیز افزایش میابد. شما میتوانید با خرید یک سیم جدید هزینه های تعمیر و نگه داری را کاهش دهید که در این حالت باید هزینه اضافی برای میله های مناسب را نیز متقبل شوید. اگر همواره میتوانید فرایند جوشکاری TIG را در محیط ها و مکان های تمیز مورد استفاده قرار دهید ، از این تکنیک استفاده کنید وگرنه تکنیک های ارزانتری نیز در دسترس میباشند.

 1. 2.پوشش ضعیف گاز میتواند باعث آلودگی محیط شود.

در طول فرایند جوشکاری TIG اگر گاز مورد نظر آن میزان از پوشش لازم را به شما ندهد ، میتوانید شاهد آلودگی محیط کار خود باشید. اگر مقدار این گاز کم و زیاد شود میتواند ظرافت کار را به کلی از بین ببرد. حتی اگر به خوبی نسبت ها را رعایت کرده باشید ، ممکن است باد گازهای خروجی از مشعل را پراکنده کند . در این حالت این نقطع ضعف در تکنیک TIG به قوه خود باقی میماند. شواهد نشان میدهند که در زمان استفاده از گازهای آرگون و کربن ، افراد به سرعت شاهد آلودگی محیط کار میشوند. گاز آرگون 100% خالص برای چنین مواقعی بسیار مفید میباشد. همچنین سعی کنید تمام لوله ها را بررسی کنید از عدم نشت گاز اطمینان حال نمایید.

 1. 3.شما در این روش همواره باید تقارن و تناسب مورد نظر را بخاطر داشته باشید.

در جوشکاری TIG شما میتوانید با استفاده از جریان های مستقیم یا غیر مستقیم ، خال جوشهایی را ایجاد نمایید. برخی از فلزات برای ایجاد بهترین نتیجه نیازمند تناسبی دقیق میباشند . در صورت فراموشی تغییر تنظیمات خال جوش شما بی کیفیت و آلوده خواهد شد.در برخی از موارد مانند اکسید آلومینیوم ، ممکن است حتی نتوانید به قسمت بالای محل جوش مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

زمانی که میخواهید با استفاده از جوشکاری TIG فلز آلومینیوم را جوش دهید ، هرگز قبل از مشاهده نقطه براق روی نوک مشعل ، اقدام به ایجاد خال جوش نکنید. زمانی که این نقطه براق پدیدار شود ، یعنی زمان مناسبی برای وارد کردن مواد پر کننده میباشد.

 1. 4.هر شرکت سازنده دارای استاندارهای خاص خود در تولید موتور جوش ها و محصولات جوشکاری TIG میباشند.

زمانی که شروع به جوشکاری TIG میکنید ، سریعا میفهمید که هر یک از میله های پر کننده دارای کیفیت های متعددی میباشند. زمانی که یک میله پر کننده 5356 از یک تولید کننده خریداری میکنید ، میتواند دارای کیفیت متفاوتی در مقایسه محصولات سایر شرکت ها باشد. این نقطه ضعف در زمان برش و صافکاری نمایان میشود ، مخوصا زمانی که فلز مورد نظر شما آلومینیوم باشد.

همیشه قبل از شروع فرایند جوشکاری TIG از نوع و کیفیت میله های پر کننده مطمئن باشید. سپس محل مورد نظر را کاملا تمیز کرده تا بهترین نتجه را حاصل نمایید.

 1. 5.در زمان جوشکاری TIG احتمال ایجاد گدازه های فلزات زیاد است.

در جوشکاری TIG همواره احتمال ایجاد مذاب حاصل از ذوب فلزات وجود دارد و این نقطه ضعف میتواند در همه فرایندها وجود داشته باشد. در جوشکاری TIG معمولا این انتفاق زمانی می افتد که شما به انتهای قسمت فلز میرسید. اگر به سرعت حرارت را کم کنید ، نازل سریعا خنک میشود. احتمال این اتفاق در زمان کشیدن سریع میله پر کننده نیز وجود دارد.از آنجایی که این ضعف میتواند باعث ایجاد ترک در قسمت جوش خورده شود، باید با استفاده از میله پرکننده مجددا اقدام به تعمیر آن قسمت ها کنید. برخی از موتور جوش های TIG دارای خصوصیات خودکاری هستند و زمانی که به قسمت پایانی محل جوش میرسید خود به خود جریان کاهش میابد ! بدین وسیله میتوانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید. هزینه خرید آنها بیشتر است ، اما نتایج بهتری را حاصل مینمایند.

 1. 6.حرارت بیش از حد در جوشکاری TIG ممکن است مشکلاتی را ایجاد نماید.

به دلیل گرایشی که به حرارت زیاد دارند ، فولادهای ضد زنگ و آلومینیوم فلزاتی پر چالش برای جوشکاری TIG میباشند. زمانی که این فلزات زیاد گرم شوند ، رنگ آنها میرود و کیفیت آنها شدیدا کاهش میابد و در نتیجه مقاومت آنها به حداقل میرسد. این مشکل حتی میتواند روی قسمت های خصوصیات مکانیکی اجزاها اثر بگذارد. اگر در حین کار این اتفاق برای شما بیفتد ، هیچ راهی برای نجات آن تیکه از فلز وجود نخواهد داشت. باید آن تکه را بتراشید و مجددا شروع کنید.

این دسته از فلزات نیازمند تکنیک های خاصی مانند ، افزایش سرعت جریان ، کاهش آمپر و در برخی مواقع کوتاه کردن اندازه آرک میباشند. شاید لازم باشد شروع به یادگیری قابلیت های تجهیزات خود کنید.

 1. 7.در هنگام جوشکاری TIG ممکن است در اطراف قسمت جوش اکسیداسیون بوجود آید.

اگر کنترل دقیقی روی جوشکاری نداشته باشید ، قسمت جوش خورده میتواند به راحتی اکسیده شود. این ضعف " قندیل یا شکرک زدن " نیز نامیده میشود. زمانی که اکسیژن وارد فرایند جوشکاری شود ، میتوانید این مواد را روی قسمت جوش خورده مشاهده نمایید. باید بخاطر داشته باشید که مرتب با استفاده از گاز محافظ قسمت عقبی جوش را تمیز کنید . همچنین ، با کاهش آمپر نیز میتوانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری نمایید. اگر بعد از رعایت تمام این نکات باز هم شاهد چنین اتفاقی بودید ، ممکن است در جایی از تجهیزات شما نشتی وجود داشته باشد.

 1. 8.جوشکاری TIG روی تکنیک متمرکز میباشد .

اگر در زمان جوشکاری TIG از یک تکنیک خاص استفاده نکنید ، همواره عملیات جوشکاری شما یا شکست میخورد یا نتیجه مطلوب را حاصل نمیکند. زمان تکمیل فراید جوشکاری مقداری طولانی میباشد ، و همچنین اطمینان حاصل کردن از نحوه کارایی تجهیزات نیز فرایندی زمان بر است. شما حتما باید سطح فلزات مورد نظر را تمیز ومرتب کنید در غیر این صورت نتیجه حاصل شده بی کیفیت و درهم برهم میباشد. زمانی که میدانید قرار است روی فلزات آلوده عمل جوشکاری را انجام دهید ، استفاده از ماشین های چوبی جوش ، گزینه بهتری میباشد. در این فرایند جوش شما باید از دو دست و حداقل یک پای خود استفاده کنید ، به همین دلیل مشاهده افراد در حال جوشکاری که روی یک پا ایستاده اند ، موضوع عجیبی نیست.

 1. 9.در فرایند جوشکاری TIG برش کاری ها یک چالش به حساب می آیند.

زمانی که با استفاده از روش TIG دو فلز را به هم جوش میدهید ، آنقدر محکم میشوند که اگر قرار باشد زمانی آنها را از هم جدا کنیم ، نمتوانیم بدون نابود کردن یک قسمت ، قسمت دیگر را جدا کنیم. البته باید گفت این عمل میتواند نتیجه مثبتی هم داشته باشد ، که حتما باید تحت نظارت یک فرد حرفه ای انجام شود. حتی ممکن است در پایان کار نتیجه مورد انتظار شما حاصل نشود. بدین معناست که ، بعد از اتمام کار با تجهیزات مورد استفاده شده در روش TIG هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید در پروژه بعدی از این تجهیزات استفاده نمایید.

 جوشکاری تیگ

نتیجه گیری :

جوشکاری TIG دارای تجهیزات مختلفی میباشد که میتوانند برای بسیاری از فلزات مورد استفاده قرار بگیرند. ممکن است هر ابزار یا وسیله ای که خریداری میکنید دارای قلق های خاصی باشند ، اما در مورد این موضوع میتوانید از دفترچه راهنما ، یا خدمات اوربیتالی آنها استفاده نمایید.

از آنجایی که هزینه این تجهیزات معمولا کم است ، اما برای بکار گیری این روش نیازمند مهارت و تکنیک های خاصی میباشید تا بدین وسیله بتوانید نتیجه مورد نظر را حاصل نمایید. اگر تا به حال انبر یا مشعل جوش به دست نگرفته اید ، این روش برای شروع مناسب نیست. زمانی که نتوانید به درستی این جوشکاری را کنترل نمایید ممکن است باعث ایجاد آلودگی ، خرابی و شاید اتقاقات بدتری شوید .

مزیت و ضعف های جوشکاری TIG میتوانند کمک زیادی جهت انتخاب تکنیک صحیح جوشکاری مرتبط با پروژه ، کنند. اگر فکر میکنید این تکنیک به کار شما نمیخورد ، پس سعی کنید تجهیزاتی بخرید که تکنیک های بیشتری را در برمیگیرند.

اگر به دنبال اجراي ارزان، امن و تضميني جوشکاری در تهران هستيد با ما با شماره 09039833345 تماس بگيريد

https://greengarageblog.org/18-advantages-and-disadvantages-of-tig-welding

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .