آموزش صفر تا صد جوشکاری | 09039833345

jush

آموزش صفر تا صد جوشکاری

هزاران سال است که فلز برای انسان ها کارایی های زیادی دارد. توسط اختراعات و تکنولوژی های بشر ، مرور زمان فناوری و تکنیک های جدید جهت تولید و حالت دادن به فلزات مورد استفاده قرار گرفتند .

قبل از اینکه بخواهیم یک راست به سمت فرایندهای پیچیده جوشکاری برویم ، ابتدا باید تعریفی برای جوشکاری پیدا کنیم.جوشکاری یک فرایند ساخت است که طی آن مواد ، معمولا فلزات یا ترموپلاستیک ها بوسیله همجوشی به هم متصل میگردند. این همجوشی با آن دسته از تکنیک های اتصالی که در دمای کمی صورت میگیرند تفاوت زیادی دارند ، زیرا در آن مدل ها هیچگونه فلزی ذوب نمیشود.

جوشکاری فلزات عبارت است از : همجوشی دو تکه فلز و تبدیل شدن آن به یک فلز. تمام جوشکاری ها بر اساس یک قانون کلی کار میکنند : یک مشعل گازی یا انبر الکتریکی مقداری مناسب از حرارت را ایجاد میکنند تا مواد را ذوب کنند ، سپس یک ماده محافظ جهت تکمیل فرایند همجوشی مورد استفاده قرار میگیرد.

حال با این حجم از خلاقیت و آمادگی قرار است شما نیز فرایند جوشکاری را فرا بگیرید . بیاید شروع کنیم.

مواد و ابزار جوشکاری :

مواد مصرفی و ابزارهای زیر برای مبتدیان در زمینه جوشکاری انتخاب شده اند

بهترین موتورجوش : 211 (Millermatic)

موتور جوش بهتر : 141

موتورجوش خوب : 125

ابزار برقی :

سنگ فرز با سوییچ تنظیم سرعت

سنگ برش

دستگاه برش فلز

مواد مصرفی :

تیغه سنگ فرز

سیم جوش

فولاد

گاز محافظ

مواد مورد نیاز جهت علامت زدن و اندازه گیری :

سنگ صابونی

ابزار اندازه گیری ( خط کش )

آهنربای جوشکاری

نوشت افزار

انبر جوشکاری

علامت زن های دائمی ( آنهایی که پاک نمیشوند )

ابزار دستی :

انبردست جوشکاری

برس سیمی ( حتما از جنس فولاد باشد نه فولاد ضد زنگ یا برس الومینیومی

تیغه

ایمنی کار :

میز مخصوص جوشکاری

پرده مخصوص جوشکاری

ایمنی فردی :

کلاه یا نقاب جوشکاری

ژاکت جوشکاری ( لباس ایمنی )

دستکش های مخصوص جوش گاز تنکستن

عینک های محافظ

محافظ گوش

نقاب

کفش ایمنی

مواد مورد نیاز جهت انجام پروژه :

ورقه فولادی رول شده با ضخامت 16

لوله 1 اینچی با ضخامت 16

میله فلت 8/1 اینچی

میله 1 ثانتی با ضخامت 8/1 اینچ          

اگر به دنبال اجراي ارزان، امن و تضميني جوشکاری در تهران هستيد با ما با شماره 09039833345 تماس بگيريد

این کلاس برای چه کسانی مفید است ؟

 

این کلاس برای آن دسته از افرادی که هیچ آشنایی با جوشکاری ندارند ، طراحی شده است. آماتورها نیز در این دوره میتوانند نکات زیادی را در مورد نحوه جوشکاری فرا بگیرند و به درجه بالاتری از دانش ساخت ، دست پیدا کنند.

در مورد مربی این دوره

 

من جوشکاری را در دانشگاه در زمان ارائه پایان نامه که قرار بود مجسمه ای فلزی بسازم ، یاد گرفتم . من ابتدا جوشکاری آکسی استیلن و نحوه کنترل انبر جوش را یاد گرفتم. تا به امروز مطمئن هستم که جوشکاری مورد علاقه من آکسی استیلن میباشد ، اما کارایی و سرعت آن با جوشکاری گاز تنگستن تفاوت زیادی دارد.

من زمانی جوشکاری گاز تنگستن را یاد گرفتم که قرار بود دوچرخه همسایم ام را تعمیر کنم. این همسایه انبر 110 ولتی جوش را به من داد و گفت " خب من دوچرخه را نگه میدارم تو جوش بده. " هر چه توضیح دادم که من تا به حال جوش گاز تنگستن انجام ندادم ، فایده ای نداشت . رو به من کرد و گفت ، کار این انبر مانند تفنگ چسب های حرارتی است. بعد از شنیدن این جمله تمام ترس هایم از بین رفت . جوشکاری را شروع کردم و بعد که سرم را بالا آوردم دیدم که تقریبا 20 دقیقه در حال جوشکاری بوده ام.

بعد از آن به انجام پروژه های مربوط به جوشکاری پرداختم و با استفاده از جوشکاری مجسمه هایی ساختم که در همه جای این کره خاکی مشتری های خاص خود را دارد.

بطور خلاصه ، من نه یک فرد حرفه ای نه یک متخصص در این زمینه هستم ، من فردی هستم که خودم جوشکاری را یاد گرفته و اکنون میخواهم به شما کمک کنم تا به زودی زود این فرایند را یاد بگیرید.

kolah

ایمنی:

تا زمانی که از چند قانون و نکات ایمنی تبعیت کنید ، جوشکاری MIG فرایندی بسیار ایمن است. در زمان جوشکاری MIG باید مواظب خودمان باشیم و از تجهیزات ایمنی مناسبی استفاده نماییم تا از سوختن یا کر شدن خود جلوگیری کنیم.

 

یک کلاه ایمنی که بصورت خودکار تیره میشود میتواند از چشمان ما در برابر نورهایی که توسط این نوع جوشکاری تولید میشود ، محافظت نماید . از طرف دیگر این کلاه ها به گونه ای طراحی شده اند که میتوانید در زمان غیر فعال بودن مشعل جوش ، همه جا را به خوبی ببینید. این کلاه هایی که به صورت خودکار تیره میشوند ، در زمانهایی که قرار است جوشکاری های طولانی مدتی داشته باشید و نخواهید کلاه را از سر خود بردارید ، کارایی بسیار زیادی دارند.

 

اگر محیط کار شما در جایی باشد که تعداد نفرات در آنجا زیاد است ، میتوانید از صفحه محافظ جوشکاری استفاده نمایید. این صفحات میتوانند در جلو دید افرادی قرار گیرند که خواسته یا ناخواسته نظاره گر عملیات جوشکاری میباشند . همچنین این صفحه از کور شدن آنهاد توسط نور حاصل از جوشکاری جلوگیری میکند.

پوشاندن پوست خود نیز یکی از نکات کلیدی است. زمانی که شروع به برش و جوش میکنید ممکن است جرقه ها یا تکه هایی از آهن های ذوب شده به هر طرفی پخش شوند. در برابر چنین خطراتی از چرم های ضد حرارت و فیبرهای طبیعی استفاده میکنیم. این چرم ها بجای اینکه بسوزند ، ذوب میشوند و روی دست شما میریزند J اما باید گفت ژاکت های چرمی بسیار گرم میباشند و نمیتوان برای مدت طولانی آنها را پوشید. اگر شما هم مثل من گرمایی هستید ، میتوانید از لباس های ایمنی با آستین های بلند استفاده نمایید.

 

اغلب اوقات من از لباس هایی استفاده میکنم که تمام قسمت های بدن مرا در زمان جوشکاری میپوشاند. این لباس ها کل پوست مرا میپوشاند و حتی میتوانم اضافه آستین این لباس را درون دستکش خود قرار دهم. این لباس نه تنها از برخورد گرما به دست شما محافظت مینماید ، بلکه همانند سدی است که اجازه برخورد اشعه های UV به دست شما را نمیدهد.

علاوه بر لباس های ایمنی جوشکاری ، باید از کفش های ایمنی محکم نیز استفاده نمایید . مواد استفاده شده در این کفش ها به گونه ای هستند که به هیچ عنوان ذوب نمیشوند. کفش های ایمنی زیاد دیگری نیز وجود دارند که میتوانید طبق سلیقه خود از آنها استفاده نمایید ، فقط سعی کنید در زمان جوشکاری از کفش های راحتی استفاده ننمایید.

شخصا اگر قرار باشد 15 دقیقا جوشکاری کنم ، حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده میکنم. معمولا در طول عملیات جوشکاری ، آفتاب فاصله میان لباس و کلاه ایمنی   ( قسمت گردن ) را میسوزاند اما کرم ضد افتاب SPF 110 میتواند چاره این مشکل باشد.

 

زمانی که در حال جوشکاری هستید ممکن است دست خود را به دستگیره های فلزی و فلزات خیلی داغ بزنید . به همین دلیل پیشنهاد ما استفاده از دستکش های مخصوص جوشکاری MIGمیباشد. باید اقرار کنم که دستکش های جوشکاری MIG یکی از آزار دهنده ترین دستکش ها در دنیا میباشد. این دستکش ها را باید به گونه ای بپوشید که به محض سوختن بتوانید آنها را در بیاورید روی زمین بگذارید .

پوشیدن عینک های برش نیز میتواند از چشمان شما در برابر پرش ذرات ریز در زمان فرز کاری محافظت نماید. اگر قرار است با استفاده از نگ فرز رنگ های موجود روی آهن آلات را از بین ببرید ، حتما از ماسک های ایمنی مناسب استفاده کنید تا این ذرات ریز وارد چشمان شما نشوند.

                                  

من به شخصه زیر کلاه ایمنی ، یک عینک ایمنی نیز روی میپوشم زیرا مطمئن هستم در زمان جوشکاری و برش ، تکه های آهن به هر سمتی پرتاب میشود. داستانهای زیادی در مورد آسیب هایی که این ریز ذرات به چشمان وارد میکنند شنیده ام ، پس خواهش میکنم شما نیز از این عینک های ایمنی استفاده نمایید. عینکی که من استفاده میکنم دارای استاندارد Z87.1 میباشد. این رتبه نشان میدهد که ، این عینک میتواند از چشمان شما در برابر اشعات UV و ریز ذرات فلزات حاصل از جوشکاری و برش ، محافظت نماید.

 

شما همچنین میتوانید با استفاده از هد فن های مخصوص از گوشهایتان در زمان جوشکاری و برشکاری محافظت نمایید. زمانی که تیغه سنگ با سرعت سرسام آوری به فلزات برخورد میکند ، صدای مهیبی ایجاد مینماید. اگر برای طولانی مدت در معرض این صداها قرار بگیرید گوش درد میگیرید یا برای همیشه ناشنوا ( کر ) میشوید.

موضوع دیگری که از اهمیت ویژه ای برخوردار است محیط کار شماست. سعی کنید حتما در مکانی کار کنید که دارای تهویه مناسبی میباشد. جوشکاری گاز تنگستن غبارهای بسیار خطرناکی را تولید میکند که به هیچ عنوان نباید وارد ریه شما شوند. اگر قرار است نیم ساعت یا بیشتر جوشکاری کنید ، حتما از ماسک های مخصوص دارای فیلتر تصفیه هوا استفاده نمایید.

jush2

ایمنی بیشتر :

هرگز عمل جوشکاری را روی فولادهای گالوانیزه انجام ندهید. این فلزات دارای لایه ای از زینک میباشد که تولید کنندگان جهت جلوگیری از زنگ زدگی ، روی آنها قرار میدهند. زمانی که این فلزات میسوزند گازهای سرطان زا و بسیار سمی تولید میکنند. اگر برای مدت زیادی در معرض این دسته از گازها قرار بگیرید دچار مشکلات تنفسی میشوید. آثار این دسته از بیماری ها شبیه آنفولانزا میباشد که ممکن است چند روزی باقی بمانند ، و این احتمال هم وجود دارد که آسیب های دائمی به بدن شما وارد نمایند. این موضوع شوخی بردار نیست. من خودم شاهد چنین اتفاقی بودم. " فردی در حال جوشکاری فولاد گالوانیزه بود که بعد از مدت کوتاهی آثار این بیماری در او دیده شد و به حدی شرایطش وخیم شد که سریعا به بیمارستان منتقل گردید . " پس حرف گوش بدید. "

ایمنی در مقابل آتش سوزی :

تکه آهن های ذوب شده میتواند تا چند فوت از محل جوشکاری به هر طرف پرتاب شوند. این مورد برای ریز ذرات آهن در طول عملیات برشکاری نیز شدید تر است. هر گونه پلاستیک ، کیف و سایر مواد استعال پذیر را از محل جوشکاری دور کنید ، و محیط کار را کاملا تمیز و مرتب نمایید. معمولا در زمان جوشکاری تمام تمرکز و توجه شما به قسمت در حال جوش خوردن است و هیچگونه توجهی به اطراف خود ندارید . به همین دلیل اگر در حین جوشکاری چیزی یا جایی بسوزد ، ممکن است متوجه آن نشوید. محیط اطراف را تمیز و مرتب کنید تا بتوانید به راحتی از این اتفاق جلوگیری نمایید.

ممکن است موارد بالا کارساز باشد ، اما سعی کنید حتما یک کپسول آتش نشانی داشته باشید. کپسول هایی که حاوی CO2 میباشند ، بهترین مورد برای خاموش کردن آتشهای ناشی از جوشکاری میباشند. در محیط جوشکاری خاموش کردن آتش توسط آب موضوعی بسیار خطرناک است. زیرا شما در کنار ماشینی ( موتور جوش ) ایستاده اید که اگر آب به آن برسد اتصال کرده و میتواند تمام قسمت کارگاه را دچار برق گرفتگی کند.

mig

انواع مختلف جوشکاری :

اصلی ترین انواع جوشکاری در صنایع عبارت اند از : جوشکاری MIG جوشکاری TIG جوشکاری Arc و جوشکاری گازی. البته باید گفت که کارایی جوشکاری MIG در صنایع از تمام موارد ذکر شده بیشتر است. با این حال روش های زیادی جهت جوش دادن فلزات به هم وجود دارد. جوشکاری GMAW یا Gas Metal Arc Welding ( که MIG ) نیز نامیده میشود ، پر استفاده ترین و شاید راحت ترین نوع جوشکاری در صنایع باشد. این نوع جوشکاری میتواند برای متصل کردن فلزاتی مانند آلومینیوم ، فولاد و فولاد ضد زنگ مورد استفاده قرار گیرد. چند سال قبل نام این جوشکاری از MIG به GMAW تغییر یافت ، اما اگر بخواهید از نام جدید آن استفاده کنید ، اکثر افراد به هیچ وجه منظور شما را متوجه نمیشوند زیرا در بین همه افراد اهل فن نام MIG جا افتاده است.

جوشکاری MIG یک فرایند نیمه خودکار است که یک سیم جوش الکترودی قابل مصرف و یک گاز محافظ از طریق مشعل جوش در قسمت مورد نظر مورد استفاده قرار میگیرند. موتور جوش میزان زیادی از جریان برق را تولید میکند که هم الکترود و هم فلز مورد نظر را ذوب مینماید و باعث همجوشی آنها میشود.

 

جوشکاری MIG در دهه 1940 به منظور تسریع در جوش دادن فلزات در کارخانجات توسعه داده شد واین موضوع در طول جنگ جهانی دوم و حتی بعد از آن ادامه پیدا کرد. فرایند این نوع از جوشکاری شباهت زیادی با همان دوران دارد ، اما ابزار مورد استفاده به روزتر شده اند و برخی از آنها به کامپیوترها نیز مجهز شده اند.

جوشکاری MIG از یک قوس الکتریکی استفاده میکند و بدین وسیله جریانی مداوم میان یک آنود مثبت ( سیم جوشی که در مشعل جوش استفاده میشود ) و یک کاتود منفی ( فلز مورد نظر برای جوش دادن ) ایجاد مینماید. اگر میخواهید چیزهای بیشتری در مورد الکتریسته بدانید در کلاس های آن شرکت کنید J

حرارتی که از طریق یک جریان کوچک ایجاد میشود ، با یک گاز خنثی همراه میشود ، سپس بدین وسیله فلزی را که زیر مشعل جوش قرار دارد ، ذوب شده و به هم متصل میگردند. زمانی که مشعل خاموش شود ، فلزات جوش خورده کم کم سرد و محکم شده و به هم متصل میگردند.

جوشکاری MIG به دلیل توانایی در جوش دادن انواع مختلفی از فلزات مانند : فولاد کربنی ، فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم ، مگنزیم ، مس ، نیکل ، برنز سیلیکون وسایر آلیاژها از محبوبیت خاصی برخوردار است. این کلاس تمرکز خود را صرفا روی فولاد معمولی قرار میدهد ، اما با استفاده از دفترچه راهنمای موتور جوش خود ، میتوانید نحوه جوش دادن سایر فلزات را یاد بگیرید.

جوشکاری آکسی استیلن که معمولا جوشکاری گازی نامیده میشود ، باستفاده زیادی در جوش دادن فولاد های معمولی ندارند ، اما کارایی آنها برای جوش دادن فلزات ظریف بسیار زیاد است. این نوع از جوشکاری ابتدایی ترین نوع جوشکاری در صنایع به حساب می آید. جوشکاری گازی متشکل از گاز اکسیژن و اسیتیلن میباشد که با ایجاد شعله میتواند فولاد را ذوب نمیاد. این نوع جوشکاری بیشتر برای لحیم کردن فلزاتی مانند برنز و مس مورد استفاده قرار میگیرد. اما میتواند در فلزات طریف مانند آلومینیوم یا لوله های انجمادی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

جوشکاری GTAW یا جوشکاری گاز تنگستن که معمولا TIG نامیده میشود ، شباهت زیادی با جوشکاری آکسی استیلن دارد با این تفاوت که در این جوشکاری ( TIG) باید میان پا ، دست و چشم هماهنگی کافی وجود داشته باشد. جوشکاری TIG بیشتر برای کارهای ظریف مانند ساخت مجسمه ها و سازه های معماری مورد استفاده قرار میگیرد. جوشکاری TIG بسیار تمیز و مرتب است که بعد از اتمام جوشکاری ، نیاز چندانی به نظافت و تمیزکاری محل جوش خوره وجود ندارد.

جوشکاری TIG از نظر تمیز و مرتب بودن حرف اول را میزند. در این نوع از جوشکاری شما با یک دست مشعل الکترود را به محل مورد نظر متصل میکنید . سپس با استفاده از پا میتوانید پدال را فشار دهید و میزان جریان مورد نیاز را ایجاد نمایید. در این روش بجای اینکه سیم از طریق مشعل بسوزد ومصرف شود ، فرد جوشکار میتواند به راحتی از موارد پر کننده استفاده نموده و آنها در محل جوش قرار دهد. از آنجایی که در این روش کنترل مواد مصرفی در دست فرد جوشکار میباشد ، پراکنده شدن ذرات جوش نیز به حداقل میرسد.

Shielded Metal Arc Welding ( جوشکاری فلزات محافظ ) بیشتر بنام جوشکاری قوسی یا Arc Welding شناخته میشود. در این نوع جوشکاری یک الکترود که در حال تولید جریان است با یک لایه ای از مواد قابل مصرف ترکیب میشود. جریان تولیدی به نوک الکترود منتقل میگردد و به فلز مورد نظر انتقال داده میشود. فاصله میان نوک الکترود و فلز مورد نظر ، تعیین کننده میزان جریان ورودی میباشد. جوش قوسی بیشتر در کارهای ساختمانی ، تولید سازه ها ( اسکلت فلزی ساختمان ها ) مورد استفاده قرار میگیرد. حرارت این مدل از جوشکاری بسیار زیاد است و به راحتی میتواند بسیاری از آهن ها را ذوب نماید.

موافقان و مخالفان جوشکاری MIG :

مزیت های جوشکاری MIG :

  • توانایی در اتصال گستره ای عظیمی از فلزات با ضخامت های مختلف
  • · توانایی در جوش دادن همه جانبه ، بدین معنا که شما میتوانید فلزات افقی یا آویزان را به راحتی جوش دهید.
  • با تنظیمات صحیح ، میتوانید نقطه جوش خورده با کیفیتی داشته باشید.
  • میزان کمی از ذرات جوش پرتاب میشود.
  • یادگیری آن ساده است.

برخی از اشکالات جوشکاری MIG

  • این نوع جوشکاری میتواند تنها برای فلزاتی که دارای ضخامت متوسطی هستند مورد استفاده قرار گیرد . معمولا برای فلزات با ضخامت 1.4 و 5.6 البته به سانتی متر
  • از آنجایی که این نوع از جوشکاری به گاز خنثی نیاز دارد ، و همواره باید با خود کپسول گاز را حمل کنید ، معمولا از نظر قابل حمل بودن در مقایسه با جوشکاری های قوسی Arc Welding کمی دشوارتر است.
  • جوش حاصل از این مدل دارای کمی شیب میباشد و در مقایسه با جوشکاری TIG کنترل افراد روی آن محدود است.

اندازه گیری ، علامت زدن ، خط کش ( گونیا ) و نگه داشتن

mizkar

ابراز اندازه گیری :

هر سازنده ای اهمیت ابزار دقیق و با کیفیت را میداند ، بنابراین اگر ابزار مورد استفاده مناسب نباشند ، سازه شما بی کیفیت و دارای نواقص زیادی خواهد بود. حتما سعی شود ابزار دقیق و مناسب با کارتان را خریداری نمایید. ابزار مورد نیاز شما جهت این نوع از جوشکاری عبارت است از : متر نواری ، خط کش فلزی ، خط کش T مانند و پرگار برای اندازه گیری ضخامت فلز به علاوه وسایل مورد نیاز جهت علامت زدن. من خودم معمولا از علامت زن هایی که رنگ آنها ثابت است یا سنبه نشان ها استفاده میکنم.

انبر مخصوص جوشکاری و آهنربا

اتصال دقیق و محکم قطعات نکته اصلی در فرایند جوشکاری میباشد. استفاده از انبرهای مخصوص جوشکاری به شما کمک میکند تا فلزات را محکم کنار یا روی هم نگه دارید. گیره و انبر ها در همه سایزی وجود دارند ، پس سعی کنید آنهایی که مناسب با کارتان است را خریداری نمایید.

اگر میخواهید سریع کار کنید ، یا ابزار خیلی تخصصی لازم ندارید میتوانید از آهنربای مخصوص جوشکاری استفاده نمایید. آهنرباهای جوشکاری معمولا میتوانند قطعات را با زاویه های مختلفی کنار هم نگه دارند ، اما زاویه های رایج 90 . 45. 60 و 135 درجه میباشند.

انواع گزینه ها جهت برش فلزات

معلمی داشتم که زمانی به من گفت هر ابزاری باید 3 ویژگی داشته باشد ، خوش قیمت ، کیفیت و سرعت بالایی داشته باشد. اما شما میتوانید تنها 2 گزینه را انتخاب کنید. هر چه به مرحله برش ها نزدیک تر میشویم ، منظور مرا بهتر میفهمید. ابزار برشی که در بخش زیر به آنها اشاره خواهد شد شامل ارزانترین و گرانترین نوع میباشند.

برای برش میله و لوله های باریک از اره های آهن بر استفاده کنید. حتما از تیغه مناسب جهت کار خود استفاده کنید. استیل های معمولی برای برش خوردن به اره هایی که تعداد دندانه های آنها در هر اینچ کمتر است نیاز دارند. مثلا اره ای که دارای 18 دندانه در هر اینچ باشد ، برای این فلز مناسب است. فلزات نرم مانند مس و آلومینیوم به دندانه های بیشتری در هر اینچ نیاز دارند. برش هایی که توسط اره ها انجام میشوند معمولا دارای سرعت کمی هستند و بعد از برش لبه های تیزی روی آنها ایجاد میشود. شما میتوانید جهت دقیق تر بودن برش از فارسی بر ها استفاده نمایید.

شما همچنین میتوانید از سنگ فرز ها جهت برش دادن استفاده کنید. تیغه برش این سنگ فرز ها بر اساس نیاز شما متفاوت میباشند. پس قبل از خرید حتما زمینه کار خود را مشخص نمایید. شما همچنین میتوانید از خط کش های ترکیبی استفاده کنید بدین وسیله یک برش صاف و دقیق خواهید داشت. تنها کافیست با استفاده از این خط کش فلز مورد نظر را گرفته و زیر تیغه برش سنگ فرز قرار دهید و آن را روشن کنید. برش توسط سنگ فرز ها معمولا سطحی صاف را به شما تحویل میدهند اما مکان برش خورده بسیار داغ است که باید صبر کنید تا خنک شود.

اگر کارگاه شما کوچک است ، سعی کنید از فارسی برها استفاده کنید ، که البته خرید این ابزار به جیب شما بستگی دارد.

ابزار تقریبا ارزان دیگری که در برش فلزان بکار میرود ، مینی اره برقی میباشد. این نوع از اره برقی زمانی که مجهز به اره مناسب باشد میتواند یک لوه آهنی را مانند کره برش دهد. من فهمیدم که اگر فلزات را با فرز علامت بزنم شیاری تولید میکند که این مینی فرز میتواند به راحتی در آن شیار ها عبور کند و فلزات را برش دهد. بعد از ایجاد شیار میتوانید فلز را 90 درجه بچرخانید و ادامه فلز را برش دهید. این نوع برش تقریبا سریع است و نیاز به تنظیمات دیگری ندارد.

آخرین مورد bandsaw ( دستگاه های برش پیشرفته اما ظریف ) میباشند. این دستگاه ها در دومدل افقی و عمودی در بازار موجود میباشند. مدل عمودی این دستگاه جهت برش دادن فلزات محکم مورد استفاده قرار میگیرند که البته برای کارهای سنگین و لوله های گود مناسب نیستند. مدل افقی به نظر من بهترین ابزار جهت برش میباشد که در صورت توانایی مالی حتما آن را برای کار خود خریداری نمایید.

این مدل از دستگاه برش ، به فرد برش دهنده اجازه میدهد تا کنترل کامل روی عملیات برش داشته باشد . شما میتوانید سرعت حرکت تیغه ، زاویه برش و همچنین تیغه مورد استفاده را انتخاب و تنظیم کنید. زمانی که با استفاده از این دستگاه فلزات را برش میدهید ، دیگر نیازی به صافکاری قسمت های برش خورده نیست ، مگر اینکه سرعت تیغه را زیاد کرده باشید.

 

 

             گاهی نیاز است چند برش را با عمق های یک اندازه ایجاد کنید . در این حالت من قسمتی از فلز را با انبر نگه میدارم و با فاصله های دقیق روی میز کار قرار میدهم. با این کار شما میتوانید به سرعت چند برش را با عمق مساوی ایجاد نمایید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فلزات را درون یک گیره قرار دهید و کلید قفل را فشار دهید تا محکم سر جای خود قرار گیرند. سپس با ابزار مناسب شروع به برش آنها کنید.

 

اگر کار شما حساس است و نیاز دارید که برش ها دقیق و مرتب باشند ، از اره های Portaband استفاده کنید. این ابزار برش های صاف و دقیقی را ایجاد میکنند که بعد از برش نیاز کمی به صافکاری دارند. سرعت آنها نیز قابل تنظیم است که میتوانید بر اساس نوع فلز ، سرعت آن را کم و زیاد نمایید.

ghafase

قفسه نگهداری فولاد :

 

پیدا کردن فولاد کاری آسان است و میتوان آنها را در همه جا یافت. یک چشم تیز بین میتواند فولاد و اجزاء جوش خورده آن را در تمام دنیای امروزی مشاهده کند. شما میتوانید فولاد را از ضایعات فروشی ها تهیه نمایید یا به بازار رفته و انواع آنها را خریداری نمایید معمولا همه نوع از میله ها ، لوله ها و قوطی های فولادی را میتوانید از ابزار فروشی های بزرگ خریداری نمایید.

 

اگر قرار است در کار خود از فولاد های دسته دوم استفاده کنید ، حتما سعی کنید دقت کافی داشته باشید و مطمئن شوید که لایه رنگ یا چیز دیگری روی آنها نباشد. جوش دادن فلزات گالوانیزه میتوانند شما را شدیدا بیمار کنند . پس قبل از عملیات برش و جوش سعی کنید با استفاده از مشعل ، تمام این لایه های رنگی را از بین ببرید.

زمانی که میخواهید فولاد نو خریداری کنید حتما به این موضوع توجه کنید که آیا این فولاد نورد گرم است یا نورد سرد . فولادها فلزاتی هادی هستند ، بدین معنا که در اثر گرما میتوانند کش بیاییند و حالت بگیرند. فلزات خالص نیز بر اثر گرما یا با استفاده از اجزاء مکانیکی سرد حالت میگیرند. حال نگاهی به تفاوت های این دو کنیم :

فولاد نورد گرم ( از گرما رد شده ) :

این دسته از فولادها در دمای 1000 درجه فارنهایت شکل میگیرند. این فولاد در اثر سرمادهی شکلی جدید به خود میگیرد و دلیل اینکه در فرایند سردسازی دچار انقباض میشود ، آستانه تحمل آن نسبت به ورژن اصلی به شدت کاهش میابد. این انقباض باعث میشود تا در زمان سرد شدن ، لبه های فولاد دچار زدگی هایی شود .به همین دلیل توصیه میشود قبل از جوشکاری ، حتما لبه های ضافی را با سنگ فرز صاف کنید.

فولاد های نورد گرم معمولا در ساخت و سازه و اجزاء ساختمان مانند تیرآهن ها مورد استفاده قرار میگیرند.

فولادهای نورد سرد

فرایند شکل گیری این فولادها در اتاق حرارت دهی انجام میشود. این کار باعث میشود تا استحکام و سختی این فولادها افزایش بیاید که این مقدار تا 20 درصد قابل افزایش میباشد. فولادهای نورد سرد معمولا دارای سطحی صاف و سیقلی میباشند که رنگ آنها نقره ای براق است.

قوطی های فولادی ، میله ها و ورقه ها از این روش تولید میشوند. اندازه این محصولات در مقایسه با فولادهای نورد گرم کوچکتر میباشند و میتوانند در ساخت وسایل استفاده بیشتری داشته باشند.

فولادهای نورد سرد بعد از تولید هیچگونه زدگی نداشته و نیازی به سیقل دادن آنها نیست. اما باید بدانید که این دسته از فولادها دارای لایه های روغنی میباشند که عملیات سایش را آسانتر میکنند. قبل از جوشکاری باید این لایه ها را با استون یا الکل تمیز نمود.

اگر به دنبال اجراي ارزان، امن و تضميني جوشکاری در تهران هستيد با ما با شماره 09039833345 تماس بگيريد

https://www.instructables.com/lesson/Welding-Tools-and-Materials/

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .