آموزش جوشكاري براي مبتديان| 09039833345

آموزش جوشكاري براي مبتديان

افراد مبتدی در زمینه جوشکاری TIG باید از فولاد 2 یا 3 میلیمتری شروع کنند. گودال جوش در فولادهای ضخیم بزرگتر میباشد که کنترل فرایند جوش در آنها راحت تر میشود. معمولا شروع یادگیری با فولادهای کم ضخامت کمی دشوار و خسته کننده میباشد. ما در این آموزش لز فولاد 2 میلیمتری استفاده میکنیم. موتور جوش روی 50 آمپر تنظیم میشود ، تنگستن و میله پر کننده هر دو 1.6 میلیمتری باشند.

یک مکان ثابت و بی حرکت پیدا کنید

زمانی که در حال جوشکاری TIG میباشید باید بتوانید فاصله حداقل 1 میلیمتری بین تنگستن و محل مورد نظر را حفظ نمایید. این مهم تنها بوسیله داشتن یک مکان مناسب و بی حرکت قابل انجام است.

  • اگر دست راست هستید مشعل را دست راست و اگر دست چپ هستید آن را با دست چپ نگه دارید.
  • جوشکار کنار میزکار نشسته و در حال انجام کار میباشد. نباید وزن بالا تنه خود را روی میز قرار دهید. این میز تنها برای کار مورد استفاده قرار میگیرد.
  • همانطور که در تصویر مشاهده میکنید ، یک دست روی میز قرار دارد و دست دیگر ، در حال نگهداشتن مشعل جوش است که دارای زاویه خوبی میباشد. در مشعل های جوش استاندارد ، دست شما برای جلوگیری از خسته شدن باید روی یک تکه چوب نرم قرار بگیرد.
  • سرب این مشعل سراسر بدنه آن را فرا گرفته است. این کار باعث میشود تا وزن سرب روی مشعل قرار نگیرد و در جریان جوشکاری خللی ایجاد ننماید.
  • سر این فرد در زاویه ای قرار دارد که دید مناسبی به قسمت گودال جوش ایجاد میکند. معمولا افراد تازه کار باید جوش را پشت قسمت ورود گاز مخفی نمایند.
  • نوری که از بالا و کنار وارد میشود به جوشکار کمک میکند نحوه قرار گیری تنگستن را قبل از جوشکاری مشاهده نماید.
  • مشعل جوش باید طبق خط قرمزی که در تصویر است حرکت کند.

ماهیچه ها را آزاد نگه دارید تا بدین وسیله کنترل شما روی مشعل جوش افزایش بیابد. سعی کنید بعد از کارهای سنگین مانند چکش زدن هرگز شروع به انجام جوشکاری TIG نکنید ومطمئن شوید که کارگاه شما از دمای خوبی برخوردار است. نقطه قرمزی که در تصویر مشاهده میکنید ، همانجایی است که فرد جوشکار در زمان جوشکاری باید به آن نگاه کند. این نقطه محل کوچکی است به همین دلیل جوشکار باید تا میتواند چشمان خود را به این نقطه نزدیک کند. معمولا تازه کاران به محض شروع جوشکاری TIG نیاز به عینک های ایمنی را احساس مینمایند.

این ویدئو زاویه ، مکان و حرکت مشعل جوش را نشان میدهد. علاوه بر موارد بالا ظرافت در جوشکاری TIG را به معرض نمایش میگذارد. حرکت مشعل جوش در این ویدیو ثابت است و کم کم با اضافه شدن مواد پر کننده سرعت آن نیز کاهش میابد.

این مشعل بصورت 20 درجه عمودی نگه داشته میشود و تنگستن موجود حرکت مشعل را تعیین میکند. این میزان از کجی مشعل جوش زمینه را برای وارد کردن مواد پر کننده فراهم مسیازد.

فاصله میان تنگستن و محل مورد نظر باید 1 تا 1.5 برابر قطر تنگستن باشد. ما از تنگستن 1.6 میلیمتری استفاده میکنیم بنابراین این فاصله باید 2 میلیمتر باشد.

قبل از شروع جوشکاری بصورت تمرینی مشعل جوش را روی سطح مورد نظر حرکت دهید تا میزان زاویه و فاصله موجود را کنترل کنید و همچنین مطمئن شوید که چیزی سر راه تنگستن وجود ندارد.

 آموزش جوشكاري مقدماتي

آموزش جوشکاری TIG

https://www.mig-welding.co.uk/tig-technique/tig-bead.mp4

چیزهایی که در این ویدیو قابل مشاهده است :

فاصله تنگستن تا فولاد حدود 2 میلیمتر میباشد. میتوانید بااستفاده از نوک تنگستن ضربه ای به سطح مورد نظر وارد کنید تا از این فاصله مطمئن شوید. در اینجا هر ضربه ای که جریان کمی از گاز خارج میشود و پس از نگه داشتن، تنگستن مشعل با جریانی بالا شروع به کار میکند.

به منظور ایجاد گودال جوش ، مشعل باید برای چند ثانیه بصورت ثابت نگه داشته شود. اندازه اولیه گودال جوش تعیین کننده پهنای جوش میباشد. زمانی که گودال جوش بزرگ باشد ، جوش انجام شده عریض تر میشود که در نتیجه نفوذ بیشتری در این بین صورت میگیرد ، و هرچه این جوش کوچکتر باشد ،از میزان نفوذ کاسته میشود.

میتوانید انعکاس تنگستن در گودال جوش را مشاهده نمایید. میزان این جریان به فاصله میان نوک تنگستن و گودال جوش بستگی دارد. بعد از اینکه مهارت های لازم در جوشکاری TIG را کسب کردید میتوانید بر اساس همین جریان طول و پهنای آرک را تعیین نمایید.

میله پر کننده به قسمت جلوی گودال جوش اضافه گردد. این گودال جوش است که مواد پر کننده را ذوب میکند نه آرک . زمانی که میله پر کننده را وارد عملیات کنید ، گدال جوش خنک میشود.

میله پر کننده باید پایین نگه داشته شود ، در غیر این صورت آرک آن را پس میزند. اگر طول آرک زیاد باشد سیم پر کننده قبل از رسیدن به محل مورد نظر ذوب میشود.

میله پر کننده همواره باید پشت لوله گاز رسان قرار گیرد. با این کار این میله در کنار آرک قرار میگیرد و با حرارت موجود سریعتر ذوب میشود و همچنین از اکسیده شدن آن جلوگیری مینماید.

بعد از فرایند جوشکاری ، در انتهای مشعل جوش سوییچ خاموش کردن را فشار دهید و منتظر بمانید تا جریان گاز نیز متوقف شود. این جریان گاز پایانی در آخر عملیات ، از تنگستن و گودال جوش محافظت مینماید.

طول آرک ها :

طول آرک ها تعیین کننده میزان حرارت میباشد. جوشکاری TIG یک فرایند مستمر است ( آمپری که دریافت میکنید همان آمپری است که در موتور جوش تنظیم میکنید. ) اما هرچه طول آرک بیشتر باشد ، میزان ولتاژ مصرفی نیز بیشتر میشود که در این حالت میزان حرارت وارد شده به قسمت جوش افزایش میابد.

معمولا افراد مبتدی جهت جلوگیری از اکسیده شدن تنگستن سعی میکنند از آرک های بلند استفاده کنند. این فاصله باید 1 تا 1.5 برابر قطر تنگستن باشد.

هرچه طول این آرک بیشتر باشد ، کنترل کردن آن نیز دشوار تر است و میتواند باعث داغ شدن بیش از حد تنگستن شود. در چنین شریطی ، اگر آرک به قسمت گودال جوش برخورد کند ، تنگستن مقدار کمی از فولاد را از بین میبرد. در این تصویر میتوانید اتفاقاتی که برای آرک ها می افتد را مشاهده نمایید. اگر آرک را محکم نگه دارید ، تنگستن نیز خنک میشود و به ندرت در زمان برخورد با فلز مورد نظر ، از جا در میرود.

اندازه و سرعت :

این ویدیو و تصاویر آنگونه که باید اندازه ها را دقیق بیان نمیکنند. عرض جوش در این تصویر 4 میلیمتر میباشد که احتمالا نصف عرض آرک میباشد ، به عبارت دیگر دارای ضخامتی مشابه در تکنیک MIG است.

سرعت حرکت مشعل جوش حدودا 1 میلی متر بر ثانیه است که این میزان کمتر از سرعتی است که در روش MIG وجود دارد. حال اگر بوسیله چیزهایی که قرار است یاد بگیرید ، حواستان پرت شود ، خواهید دید که سرعت جوشکاری TIH چقدر زیاد است J

جوش مورد نظر کاملا صاف است و بلندی آن کمتر از نیم میلیمتر میباشد. جوش ایده آل برای محکم چسباندن فلزات به هم باید ضخامتش برابر با 10% ضخامت فلز مورد نظر باشد.

جوشی که دادیم از زیر ورقه 2 میلیمتری بیرون نزد. هدف ما در اینجا سوراخ کردن نیست بلکه قرار است فعلا چیزهای اولیه را یاد بگیریم.

اگر قبل از یادگیری مراحل اولیه ، اقدام به سوراخ کردن ورقه نکنید ، سرعت جوش دادن کاهش میابد.

عرض حرارتی که در اطراف جوش ایجاد میگردد ( قسمت های رنگ پریده ) ، تعیین کننده سرعت معشل جوش میباشد. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید ، این خط بسیار باریک و در حدود 15 میلیمتر میباشد.

اگر با آمپر کمتر کار کنید و سرعت حرکت مشعل را نیز به منظور جبران نواحی حرارت دیده ، کاهش دهید ، خواهید دید که این مورد ( مکان حرارت دیده ) چقدر عریض تر خواهد شد. در واقع هرچه سرعت کمتر باشد ، حرارت وارد شده به جوش بیشتر میشود و قبل از اینکه گودال جوش به وجود آید ، جوش قبل از آن از بین میرود.

وارد کردن میله پر کننده در روش TIG

در واقع چیزهای زیادی است که باید در مورد جوشکاری TIG بدانید ، به همین دلیل سعی کردیم در آموزش های اولیه از وارد کردن میله های پر کننده خود داری کنیم. فقط سیم مورد نظر خود را بگیرید و قبل از اینکه دستتان را بسوزانید از این کار دست بکشید.

زمانی که تمام موارد به درستی و مرتب رعایت شوند ، موضوع وارد کردن میله پرکننده نیز بصورت موضوعی طبیعی در می آید. شما میتوانید هرگونه که راحتید این میله را وارد گودال جوش کنید اما در این ویدیو به ساده ترین شکل این کار انجام میشود.

تنها کاری که باید کنید است که فاصله بین انگشتانتان با آرک را حفظ کنید. سرعت ورود میله پر کننده باید آهسته تر از آن چیزی باشد که در ویدیو تماشا میکنید.

معمولا طول میله های پر کننده زیاد است ، برای سهولت در کار میتوانید آنها را به دو نیم تقسیم کنید.

مشکلی پیش آمده ؟

حتما از میله های 2 یا 3 میلی متری استفاده کرده اید نه ؟ J بله یقینا تمرین روی ورقه هایی که دارای ضخامت بیشتری هستند بسیار راحت تر است.

دو جوشی که در تصویر سمت راست مشاهده میکنید توسط افراد مبتدی انجام شده اند. در تصویر اول این فرد قصد داشته گودال جوش را کنترل کند و در همین حین با وارد کردن میله پرکن نیز دچار مشکل شده است.

جوش دومی بدون هیچگونه تمرینی انجام و روی ورقه قرار گرفت. تنها تفاوتی که در مورد دوم وجود دارد ضخامت فولاد ( و البته آمپر مناسب با آن) میباشد. ضخامت بیشتر یعنی گودال جوش بزرگتر و در نتیجه کنترل بهتر روی گودال جوش. در چنین حالتی وارد کردن میله پر کن به فرایند نیز راحت تر میشود.

در تصویر دوم ورقه موجود به درستی مهیا نشده است ، در صورتی که باید قبل از عملیات جوشکاری هرگونه کثیفی و گرد و خاک را از روی آن پاک کنیم تا دارای سطحی براق شود. از آنجایی که این کار صورت نگرفته است تنگستن نیز نمیتواند به درستی کار کند ، در نتیجه محیط جوش آلوده میشود.

عمل جوشکاری روی فلزات ضخیم تر راحت تر میباشد و میتواند در پیشرفت تکنیک شما نقش بسزایی داشته باشد. همچنین کار روی فلزات ضخیم تر میتواند اعتماد به نفس مضاعفی به افراد بدهد. زمانی که تکنیک خاص خود را بدست بیاورید ، کار روی مواد نازک تر نیز راحت تر میشود.

                                                                                                        https://www.mig-welding.co.uk/tig-technique.htm

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .