کاربرد جوشکاری های TIG و MIG در صنایع

کاربرد جوشکاری های TIG و MIG در صنایع

 1. مقاله ای در مورد کاربرد جوشکاری های TIG و MIG در صنایع
 2. جوشکاری چیست ؟فرایندی که طی آن دو ماده ، معمولا فلزات ، بوسیله عملیاتی انعقادی بصورت دائم به هم متصل شده و تبدیل به یک جسم میشوند . اتصال مواد بوسیله عواملی مانند ، حرارت دادن در دمایی مناسب و با استفاده یا عدم استفاده از فشار صورت میگیرند. این فرایند میتواند تنها بوسیله فشار انجام شود که طی آن استفاده از مواد فیلتری متغیر است. ( استفاده یا عدم استفاده از آنها به شرایط کار بستگی دارد)
 3. 3. جوشکاری TIG ( Gas Tungsten Arc Welding ) ( جوشکاری الکتریکی یا تنگستنی ) فرایندی از جوش است که طی آناز یک گاز خنثی و الکترودهای مصرف نشدنی تنگستن استفاده میشود. این فرایند GTAW نیز نامیده میشود.
 4. 4. تجهیزاتی که در جوشکاری TIG مورد استفاده قرار میگیرند ، عبارت اند از :

تأمین کننده گاز ( سیلندرها ) منبع برق رسانی ( AC.DC ) انبر یا نگهدارنده الکترود ، کابل اتصال ، مخزن ( برای تأمین گاز ) الکترود تنگستنی ، خنک کننده و میله های فیلتر دار.

 1. قوانین کار : قوسی بین قسمت پایانی تنگستن و فلز مورد نظر ایجاد میشود. یک منبع تغذیه جهت ایجاد جریان برق لازم است که با عبور از انبر و الکترود به فلز مورد نظر رسیده و ذوب میشود که طی آن این مواد تبدیل به یون شده و موادی مانند پلاسما پدید می آورند. معمولترین گازها در این دسته از جوشگاری ها گازهای آرگون و هلیوم میباشند.
 2. خصوصیات فرایند جوشکاری TIG : این فرایند از یک الکترود مصرف نشدنی تنگستن، گازهای محافظ نظیز هلیوم و آرگون استفاده مینماید که میتواند به راحتی در جوش دادن مواد ظریف مورد استفاده قرار گیرند. کیفیت این نوع جوشکاری بسیار خوب است و عمل جوشکاری میتواند با استفاده یا عدم استفاده از فلزات فیلتر دار انجام شود. دقت در این دسته از جوشکاری ها بسیار بالاست و هیچگونه بد فرمی یا پخش شدن در آنها وجود ندارد.
 3. کیفیت : جوش گازی تنگستن را میتوان به راحتی کنترل نمود به همین دلیل فرایند جوشکاری از کیفیت خوبی برخوردار خواهد شد. در انجام چنین جوشکاری هایی سعی شود از افراد تعلیم دیده استفاده شود تا کیفیت و دقت کار افزایش یابد. چند عامل تضمین کننده کیفیت این دسته از جوشکاری ها میباشد ، تمیزی _ تمام تجهیزات و مواد مورد استفاده در این فرایند باید عاری از هرگونه کثیفی ، چربی و رطوبت باشند. زیرا این عوامل مهمترین فاکتورها در تعیین کیفیت کار میباشند.
 4. کاربردها : مهمترین کاربردهای این دسته از جوشکاری ها در قسمت های ظریف فولاد های ضد زنگ و فلزات غیر آهنی مانند برخی از آلیاژهای مس ، الومینیوم و مگنزیم میباشد. کاربرد این جوشکاری ها در صنایع هوا فضا بسیار زیاد است . گاهی اوقات این جوشکاری ها در مقیاس های کوچکتر جهت جوش دیواره های باریکی از فلزات ، مانند صنایع دوچرخه سازی نیز دیده میشود. کارایی این جوشکاری بسیار متنوع و در اندازه های مختلف دیده میشوند.
 5. 9. جوشکاری TIG در صنایع هوافضا : این صنایع از فلزات خاص مانند آلومینیوم و آلیاژهای آن استفاده میکنند و به دلیل حساسیت کار ، به کیفیت بالایی نیاز دارند. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که کارایی آنها در خطوط سوخت رسانی به هواپیمایی مانند ایرباس A320 بسیار زیاد است.
 6. صنایع دوچرخه سازی : این جوشکاری در صنایع دوچرخه سازی جهت جوش دادن لوله های باریک و کوچک مورد استفاده قرار میگیرد.
 7. سایر صنایع : خودرو سازی ، لوله کشی و سایر صنایعی که نیاز به اتصال دارند ، از این دسته از جوشکاری ها استفاده مینمایند.
 8. فواید و محدودیت های استفاده از جوشکاری TIG : فواید : هیچ گداختگی ندارد ، صدای جوشکاری و پراکندگی آن کم است . کیفیت این نوع جوشکاری برای مواد ظریف و نازک بسیار خوب است. فرایندی بسیار خوب برای جوش دادن فلزات غیر آهنی و فولاد ضد زنگ میباشد. جای جوش خورده بسیار خوش فرم و تمیز است. تجهیزات این جوشکاری قابل حمل است. محدودیت ها : شاخه های تنگستن ظریف و شکننده هستند. هزینه تجهیزات تقریبا زیاد است. سرعت این فرایند در جوشکاری فولاد نسبت به سایر جوشکاری ها پایین است.
 9. MIG ( گازهای فلزی خنثی ) : این نوع جوشکاری MAG و GMAW نیز نامیده میشود. این یک فرایند جوشکاری خودکار یا نیمه خودکار است . در این فرایند جوشکاری سیم های الکترود بصورت مدام مصرف شده و گازهای محافظ نیز توسط انبر به این فرایند اضافه میشوند. یک قسمت الکتریکی بین سیم جوش های مصرفی و فلز مورد نظر ایجاد میشود که فلز مورد نظر را حرارت میدهد بدین صورت آنها را ذوب و متصل میسازد.
 10. مونتاژ و تجهیزات : 1. سیلندر 2. رگولاتور فشار 3. اندازه گیر فشار 4. لوله انعطاف پذیر 5. انبر جوش 6. منبع برق 7. گیره سرب و برگشتی جوش 8. اتصال به زمین 9. سیلندر گازهای محافظ 10. نشانگر میزان جریان 11. سیم برق 12. مونتاژ کابل جوش 13. سیستم خنک کننده
 11. فرایند جوش MIG : در این جوشکاری ، برق از یک منبع تغذیه وارد شده ، توسط سیم برق به انبر جوش انتقال پیدا میکند و به الکترودها میرسد ، سپس توسط جریان برق این الکترود روی سیم جوش را ذوب کرده و روی فلزات مورد نظر قرار میگیرند و آنها را به هم متصل میکند. میزان ذوب کنندگی در این جوشکاری 5 متر بر دقیقه است . برق مورد نیاز باید 100 تا 400 آمپر باشد که این مورد به قطر سیم بستگی دارد. زمانی که گاز آرگون و هلیوم میسوزند ، بر اثر یک واکنش شیمیایی مقداری گاز اکسیژن تولید میشود. موتور جوشکاری از برق DC استفاده مینماید.
 12. کاربرد جوشکاری MIG در صنایع و تولیدی ها: چرا از این جوشکاری در صنایع و تولیدی ها استفاده میشود ؟ بازدهی بالا میتواند باعث سود بیشتر شود. در کارخانجات تولیدی ، بازدهی کار مهمترین عامل است. مهمترین فایده این نوع جوشکاری سرعت بالای آن است. سرعت این مدل از سایر جوشکاری های قدیمی و سنتی بسیار بیشتر است. به دلیل تمیزی کار و بازدهی بالا ، این نوع جوشکاری در همه صنایع تولیدی کاربرد فراوانی دارند. جوش MIG بسیار مرقوم به صرفه است.
 13. کاربرد جوشکاری MIG در صنایع : 1. تعمیرات اتومبیل ، 2. بازسازی تجهیزات 3. ایجاد روکش های مقاوم 4. جوشکاری لوله ها 5. تعمیر ریل راه آهن ها .
 14. تعمیر اتومبیل ها : این نوع جوشکاری میتواند در تمام زمینه های تعمیر ماشین ها مورد استفاده قرار گیرد ، از خودرو های کوچک سواری گرفته تا ماشین های غول پیکر خاکبرداری . ضخامت این نوع جوشکاری ها حتی میتواند تا نیم میلیمتر کاهش یابد.
 15. بازسازی تجهیزات : تعمیر ، مونتاژ و تکه تکه کردن تجهیزات زمینه هایی هستند که جوشکاری MIG کاربرد بسیاری دارد.برای مثال : بازسازی یک خودرو قدیمی . زمانی که بحث در مورد تعمیر برخی از قطعات آن باشد ، 3 مرحله باید مد نظر قرار گرفت .* برش و جداسازی قسمت آسیب دیده * آماده سازی قسمت جدید برای جوش دادن * جوشکاری و اتمام کار. جوشکاری MIG میتواند با ایجاد روکش های جدید روی قطعات آسیب دیده ، آنها را تعمیر کند. گاهی اوقات با استفاده از این نوع جوشکاری ، میتوانید بجای خریدن قطعه ای نو ، از این فرایند استفاده نمایید.
 16. ایجاد روکش مقاوم روی مواد : 1. کشیدن روکش روی مواد ظریف ، 2. ایجاد روکش ومحافظ روی مواد ضخیم 3. ایجاد روکش جهت جلوگیری از ساییدگی 4. ایجاد روکش روی قسمت های قدیمی و آسیب دیده 5. ایجاد روکش جهت جلوگیری از فرسایش 6. روکش کشیدن روی کالاهایی که سریعا فرسایش پیدا میکنند.
 17. جوشکاری لوله ها ( لوله کشی ها ) : استفاده از تجهیزات اتوماتیک در این نوع عملیات ها در مقاسیه با استفاده از نیروی انسانی بسیار مرقوم به صرفه تر است. برای چنین کاری تجهیزات ویژه ای جهت جوشکاری لازم است. 4 دلیل برای استفاده از ربات های خودکار در زمینه جوشکاری لوله ها : 1. فناوری های جدید 2. انعطاف پذیری 3. کیفیت جوشکاری 4. بازدهی
 18. به منظور تقویت را آهن های آسیب دیده میتوان از این نوع جوشکاری ها استفاده نمود. ممکن است پیوند دادن آهن هایی که از یک جنس نیستند کار دشواری باشد ، اما با انتخاب سیم های فیلتر دار مناسب ، کم کم قلق کار دستتان می آید.
 19. مقایسه : TIG  و MIG . در جوشکاری MIG فرایند بصورت خودکار یا نیمه خودکار است. یک سیم لخت الکترودی بصورت مداوم مصرف شده و با استفاده از انبر جوش در محل مورد نظر ذوب میشود. گاز آرگون در این بین مانند یک لایه محافظ در اطراف قسمت جوشکاری شده ایجاد مینماید. مقدار جریان توسط اپراتور قابل تنظیم است. در این نوع جوشکاری گدازه یا خاکستری تولید نمیشود. در جوشکاری TIG : از یک تنگستن غیر قابل مصرف استفاده میشود ، نیروی الکتریکی بین این الکترود و آهنی که در حال ذوب شدن است به وجود می آید. سپس با ذوب شدن ، آن دو فلز به هم متصل میشوند. در این میان گاز آرگون یک گاز محافظ ایفای نقش میکند. یک آهن فیلتر دار نیز میتواند در صورت نیاز به این فرایند افزوده شود. در این جوشکاری هیچ گدازه یا خاکستری ایجاد نمیشود.
 20. ایمنی کار : 1. بخار و گاز 1. سر خود را در معرض بخار و گازها قرار ندهید.2. حتما از تهویه مناسب استفاده کنید تا گازها و بخارهای تولید شده به شما آسیبی نرسانند.2. شک الکتریکی 1. هرگز به الکتردها ، سیم برق و سایر قسمت هایی که در آنها جریان برق رد میشود دست نزنید.2. بین بدن خود و قسمتی که در حال جوش خوردن است ، عایق مناسبی قرار دهید.3. سیم پیچی دستگاه به شدت داغ است ، پس هرگز به آن دست نزنید. بخاطر داشته باشید : سیلندرهای گاز دارای نکات ایمنی خاص خود میباشند : 1. سیلندرها باید ایمن باشند و بصورت صاف قرار بگیرند. این سیلندر ها باید در جایی دور از محل جوشکاری قرار بگیرند. از آنجایی که در این سیلندرها گاز وجود دارد ، هرگونه جرقه ، گرما ، برش و سایر عوامل ، باعث مشتعل شدن آنها میشود.
 21. نتیجه گیری : اگر میخواهید جوشکاری TIG بهترین بازدهی را داشته باشد ، حتما سعی کنید از افراد ماهر و حرفه ای استفاده نمایید. کیفیت جوشکاری به تمیزی و دقت آن بستگی دارد. تمام تجهیزات جوشکاری باید فاقد هرگونه چربی ، رطوبت و کثیفی باشند. اگر این موارد رعایت نشوند کیفیت کار پایین می آید و عملیات آنگونه که باید از تمیزی خاصی برخوردار نمیشود. جوشکاری MIG توانست به نوبه خود نقش به سزایی در زمینه جوشکاری های مدرن ایجاد کند که از هر یک از روش های قدیمی بهتر و دقیق تر است. با استفاده از این جوشکاری میتوان به ساخت ماشین ها پرداخت و از همه مهمتر ، موثرترین روش در جوشکاری به حساب می آید.

            https://www.slideshare.net/SchamaltzyShahin/application-of-tig-mig-welding-in-manufacturing

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .