راهنمای آموزش جوشکاری برای مبتدیان

راهنمای جوشکاری برای مبتدیان:

جوش کردن دو قطعه فلز به یکدیگر نوعی اتصال دائمی را به وجود می آورد که در آن فلز ها تا دمای ذوب گرما داده میشوند و سپس با یکدیگر ترکیب شده و خنک می شوند این پروسه دو تکه فلز را به یک بخش واحد تبدیل می کند. این نوع اتصال از انواع دیگر مانند لحیم که قابلیت جدا شدن دارد، محکم تر است.

چهار نوع جوشکاری وجود دارد که عبارتند از: MIG, TIG, flux-cored و Stick مراحل و تکنیک های جوشکاری که مورد استفاده قرار می گیرد به نوع کار، نوع فلزهایی که میخواهند جوش شوند و مهارت و توانایی جوشکار بستگی دارد.

جوشکاري MIG :

جوشکار های تازه کار که هنوز در حال یادگیری هستند باید کار خود را با جوش MIG شروع کند که همچنین به عنوان GMAW نیز شناخته می شود. MIGنوعی جوشکاری به وسیله قوس الکتریکی می باشد که با ایجاد مدار الکتریکی درون اشیایی که می خواهیم آنها را جوش کنیم و سیم جوش که به عنوان یک الکترود عمل می کند میگذرد

مطالب مرتبط:

ساخت درب و پنجره فلزي در تهران

جوشكاري سيار در جنوب تهران

جوشكاري سيار در شمال تهران

جوشكاري سيار در غرب تهران

جوشكاري سيار در شرق تهران

نمونه كارهاي آهنگري سيار در تهران

.

زمانی که سیم جوش شیء فلزی را لمس می کند این مدار کامل می شود. این اتصال نوعی قوس الکتریکی را به وجود می آورد که دما را تا حدود هزاران درجه فارنهایت بالا میبرد و سیم و بخشی از دو تکه فلز را ذوب میکند. و محدوده ذوب ای را ایجاد می کند که هر دو فلز و سیم جوش را دربر می گیرد و پس از سرد شدن یک بخش متصل را به وجود می آورند که جوش را به وجود می‌آورد.

با ادامه دادن این عمل، سیم ذوب میشود و به طور مداوم مداوم سیم بیشتری از بالا جایگزین میشود. در همان لحظه گازی از انبر آزاد میشود و در اطراف قوس قرار میگیرد تا آن را در برابر اجزای هوا مانند اکسیژن و نیتروژن جدا نگه دارد.

جوشکاري TIG:

جوشکاری TIGنیازمند مهارت بیشتری است و بیشتر از جوشکاری MIG طول می‌کشد اما دارای دقت بیشتری است. این جوشکاری همچنین با نام GTAW نیز شناخته می شود که می تواند برای جوش دادن آلومینیوم و آلیاژها مانند 4130 chrom-moly استفاده شود.

جوشکاری TIG شبیه MIG است اما به جای سیم جوش قابل مصرف، الکترود مصرف شده در آن از جنس فلز تنگستن می باشد. جوشکار باید انبر جوشکاری را در یک دست و یک میله پر کننده را در دست دیگرش بگیرد. وقتی که قوس یک مخلوط مذاب را از دو بخش دستگاه تولید کرد گرمای حاصل از مواد مذاب میله فیلر را نیز ذوب میکند تا تمامی این سه اجزا با یکدیگر در حال مذاب مخلوط شوند. مانند جوش MIG، این دستگاه نیز نوعی گاز برای محافظت از جوش جدید آزاد می کند.

موتور جوش TIG همچنین شامل یک پدال پایی نیز برای تنظیم جریان عبوری بین الکترود تنگستنی و فلزها می باشد که میتوان از آن برای بالا و پایین بردن حرارت اعمال شده به فلزها استفاده کرد و از شکننده شدن فلز به خاطر شوک دمایی پیشگیری کرد.

جوشکاریFlux-Cored  

سومین روش جوشکاری flux-cored یا FCAW نامیده میشود از یک الکترود لوله ‌ای که به طور مداوم تغدیه میشود به جای سیم جوش که در جوشکاری میگ استفاده میشد استفاده میکند. قسمت خارجی این لوله از فلز تشکیل شده و یک ماده گداز آور در قسمت داخلی دارد. با ذوب شدن ماده گداز آور در حین جوشکاری نوعی مخلوط مذاب و گاز که از جوش در برابر هوا محافظت می کند به وجود می آید این عمل از جوش در به طور موثر تری نسبت به گازی که در جوشکاری MIG استفاده می شود محافظت می کند. این عمل مخصوصاً در در مکان‌های بادخیز بسیار مفیدتر است زیرا باد ممکن است گاز را پخش کنم اما این همچنین به معنی پخش شدن بیشتر است که باید پس از جوشکاری تمیز شود.

جوشکاری stick

همچنین شناخته شده به عنوان SMAW جوشکاری استیک همانند TIG یک روش دو دستی است. این نوع جوشکاری نیز با یک سیم جوش پر کننده فلز، یا نوعی میله که از ماده گداز آور درست شده انجام میشود. همانطور که میله بر اثر گرما ذوب می شود ماده گداز آور نیز ذوب می شود و یک ماده گازی و مایع به وجود می آورد چه جوش را از اکسیداسیون محافظت میکند. همانند روش   FCAW گاز محافظ نباید در حین جوشکاری تزریق شود اما مواد به جا مانده از جوشکاری باید با استفاده از سمباده تمیز شود یا با استفاده از حلال پاک شوند.

تجهیزات مورد نیاز برای جوشکاری:

زمانی که نوع جوشکاری انتخاب، شد مرحله بعدی انتخاب لوازم جوشکاری مناسب است. جوشکارها میتوانند هم موتور جوش MIG را تهیه کنند یا یک دستگاه چندکاره جوش MIG/STICK/TIG که می توانند تمام چهار نوع اصلی جوش را به وجود آورند.

پس از انتخاب دستگاه مناسب، وسیله مورد نیاز و مهم بعدی کلاه جوشکاری برای محافظت سر و صورت و مخصوصاً چشمان در برابر گرمای بیش از حد و نور بسیار زیاد تولید شده توسط قوس الکتریکی است. جدیدترین تکنولوژی استفاده از کلاه دارای قابلیت تاریکی خودکار با صفحه تصویری با قابلیت تنظیم خودکار سطح نور را ممکن کرده تا جوشکار به طور دائم دید داشته باشد.

جوشکار همچنین به دستکش و کفش‌ و کلاه چرمی با دوام و پیراهن کتانی با آستین بلند، پیش بند و یا بالاپوش برای محافظت پوستش از جرقه نیاز دارد.

لوازم جوشکاری:

لوازم مورد نیاز برای جوشکاری شامل سیم MIG و سیم flux-cored با طول‌های متفاوت، نوک‌های جوشکاری، الکترود های سیمی یا لوله‌ای، ماده گداز دهنده، و گاز TIG میباشد.

ابزار مورد نیاز بعدی شامل آهن ربا یا گیره برای نگهداری اشیا فلزی حین جوشکاری، میز جوشکاری قابل تنظیم، و پتوهای جوشکاری از جنس فایبرگلاس برای جلوگیری از پخش شدن جرقه است.

صفحه‌های جوشکاری در انواع طرح‌ها و اندازه‌ها برای درست کردن لبه‌ها، سوراخ‌ها، و بخش‌های دیگر ماشینی به کار می روند.

روش های جوشکاری:

هر جوشکاری روش های خاص خود را دارد. یکی از تکنیکهای که بسیار استفاده می شودstacking dimes نامیده می شود که در آخر مانند یک زنجیر تشکیل شده از چندین سکه است که طول جوش را میپوشاند به نظر می‌آید.

همانطور که قوس الکتریکی بخش کوچکی از فلز را ذوب میکند جوشکار بخش ذوب شده را با یک الکترود به جلو می کشد به طوری که مانند نوشتن حرف e انگلیسی میباشد. این حرکت شما می توانید از حرکت 8 انگلیسی یا شکل ماه نیمه شده استفاده کنید. نکته کلیدی که برای هر حرکتی نیاز به دانستن آن دارید این است که مطمئن شوید الکترود بخش ذوب شده را به جلو و عقب هدایت می کند و با این حرکت هر دو فلز به خوبی جوش شوند.

بعضی از جوشکارها بسته به دست غالبشان ( چپ یا راست) و موقعیت قطعه فلز ترجیح می دهند به جای هدایت بخش ذوب شده به جلو، آن را به طرف خود بکشند. در نوع MIG این انتخاب بستگی به تمایلات شخصی جوشکار دارد.

در جوشکاری TIG، جوشکار بخش ذوب شده را در طول درز به جلو میراند و آن را رو به جلو و عقب میکشد. در تمام این مدت جوشکار باید با دست دیگر انتهای میله را به درون ماده ذوب شده وارد و خارج کند.

در حالی که جوشکاریهای stick و flux-cored نیاز به کشیده شدن دارند و این کار برای جلوگیری از مخلوط شدن ماده ذوب شده با ماده گدازنده ذوب شده شود که منافذی را در جوش ایجاد میکند.

تفاوت‌های موجود در مواد:

جوشکاری انواع مختلف فلز بستگی به ویژگی های مختلف هر کدام دارد. برای مثال استیل ضد زنگ حرارت را مانند بقیه فلز ها منتقل نمی کند به همین دلیل ایجاد گرمای زیاد در یک نقطه بسیار ساده است و باعث کاهش مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود. برای کنترل گرما جریان دستگاه جوش را پایین آورده و سرعت حرکت دست را بالا ببرید.

در مقایسه با بقیه فلز ها آلومینیوم رسانایی گرمایی بیشتری دارد. این فلز دمای ذوب پایین تری نسبت به بقیه فلزها دارد و همچنین واکنش پذیری زیادی با هوا دارد و یک لایه اکسیداسیون سخت را بر روی سطحش تشکیل می دهد. به دلیل اینکه لایه اکسید شده در دمایی بسیار بالاتر از آلومینیوم ذوب میشود، این ماده باید قبل از شروع جوشکاری توسط فرچه سیمی یا حلال شیمیایی پاک شود.

آلومینیوم می تواند با هر دو روش TIG و MIG جوش شود اما سیم پرکننده آلومینیوم بسیار نرم و نازک است و می تواند به آسانی به تغذیه کننده سیم MIGپیچیده شود. برای جلوگیری از یک لاینر تفلونی یا پلاستیکی در تغذیه کننده سیم استفاده کنید و لوله‌ها رو طوری هدایت کنید تا سیم را از تغذیه کننده تا تفنگ جوشکاری ساپورت کند.

جوشکاری آلومینیوم نیازمند یک موتور جوش با آمپر بالا و سرعت جوشکاری بیشتر برای جلوگیری از سوخته شدن فلز اصلی و ایجاد منفذ به دلیل وجود گرمای بسیار زیاد میباشد. جوش آلومینیوم همچنین باید به خوبی از اکسیداسیون محافظت شود و این کار توسط گازهای نجیب مانند آرگون انجام میشود.

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .