جوشکاری آرگون چیست ؟

اگر تا به حال چیزی در مورد رویه های جوشکاری شنیده باشید ، باید بدانید که فرایند جوشکاری به محصولی بستگی دارد که قرار است عمل جوشکاری روی آن صورت گیرد. استفاده صحیح از جوشکاری روی سایر مواد میتواند بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان آورد به همین دلیل باید بهترین راهبردها را جهت عملیات جوشکاری اتخاذ نمایید.

آیا میدانید حتی گازها در جوشکاری مورد استفاده قرار میگیرند؟ بله ! جوشکاری با استفاده از سیم جوش یا الکترود انجام میشود ، سپس این الکترود به دستگاهی بنام آرک وصل میشود که بوسیله آن جریان برق از سیم جوش رد شده ، سپس گاز این سیم جوش را آنقدر گرم میکند تا به نقطه ذوب برسد.

انواع مختلفی از گازها جهت جوشکاری وجود دارند و مهمترین آنها آرگون میباشد که توسط افراد حرفه ای مورد استفاده قرار میگیرند. در این مقاله همه چیز در مورد آرگون و فواید آن را خواهید خواند.

جوشکاری گاز آرگون چیست ؟

زمانی که عمل جوشکاری توسط گاز آرگون انجام شد ، این عمل جوشکاری آرگون نامیده میشود. از گازهای خنثی یا نیمه خنثی جهت جوشکاری استفاده میشود که که کارایی آنها محافظت از قسمت های جوشکاری شدن در برابر سایر گازهای اتمسفری میباشد. انتخاب گازهای مناسب جهت جوشکاری از اهمیت خاصی برخوردار است ، زیرا که اگر گاز مناسب انتخاب نشود کیفیت جوشکاری پایین می آید. اگر گاز مناسب جهت جوشکاری های متنوع انتخاب نگردد نقطه جوشکاری شده ضعیف میشود و هیچ فایده ای ندارد. این آهن های محاظ از الکترود هایی استفاده میکنند که دارای جریان میباشند و زمانی که حرارت ببینند گاز اکسیژن تولید مینمایند. همزمان با تولید گاز اکسیژن ، گازهای خنثی طی یک واکنش شیمیایی محافظی روی نقطه جوشکاری شده ایجاد مینماید و شکلی شبیه پلاسما در اطراف آن جسم ایجاد میشود.

تقریبا تمام گازهای خنثی دارای واکنش های شیمیایی محدودی هستند که این واکنش ها معمولا بی بو و بی رنگ هستند. گازهایی مانند نئون ، هلیوم ، آرگون ، زنون ، رادون ، و گریپتون از نمونه گازهای خنثی میباشند.

گاز آرگون سنگین تر است و برای واکنش دادن به جریان کمتری نسبت به سایر گازها نیاز دارد. این گاز هیچگونه واکشی نسبت به فلزات ذوب شده نمیدهد و به راحتی به یون ها تبدیل میشود. این گاز ضریب حرارتی کمی دارد و اگر بصورت 100% خام مورد استفاده قرار گیرد نمیتواند فولاد را جوش دهد.

گاز خالص آرگون تنها برای فلزلت غیر آهنی و آلومینیوم مورد استفاده قرار میگیرد. اگر گاز هلیوم به آن اضافه شود ، حرارت سریعتر منتقل میگردد.اگر از مخزنی با ظرفیت 40 scf استفاده کنید ، این مخزن میتواند تا 3 تا 6 ماه جواب کار شما را بدهد.

حتما سعی کنید از مخازن آرگون با کیفیتی که در بازار وجود دارند استفاده نمایید زیرا ممکن است بعد از خرید پشیمان شوید. سیلندر آرگون همراه رگولاتور نیست ، به همین دلیل تویه میشود حتما جداگانه خریداری شود. اگر از رگولاتور با کیفیتی استفاده کنید ، عملیات جوشکاری بهتر و دقیق تر انجام میشود و شما هرگز از خرید رگولاتور برای مخزن آرگون پشیمان نخواهید شد.

آیا گاز آرگون برای انسان ها خطرناک است ؟

گاز آرگون دارای چندین نکته ایمنی میباشد که قبل از استفاده باید در مورد آنها آگاهی کافی داشت. از آنجایی که این گاز اشتعال ناپذیر و غیر سمی است ، خطر چندانی ندارد. این گاز سمی نیست و هرگز نمیسوزد.

این نوع گاز در مخازن فشرده شده قرار دارند و برای استفاده از آنها باید به نکات ایمنی توجه داشته باشید. اگر قرار است در فضای بسته مورد استفاده قرار گیرد باید بدانید که ،میزان فشرده سازی آنها در مخزن 30 درصد بیشتر از زمانی است که در فضای باز قرار دارند.

این گاز در حالت عادی نمیتواند آسیبی به شما برساند ، اما اگر در فضایی که این گاز مورد استفاده قرار میگیرد ، از تهویه خوبی برخوردار باشد ، ایمنی کار افزایش میابد. همچنین توصیه میشود در زمان جوشکاری با این گاز ، حتما از کلاه و نقاب ایمنی با رنگ تیره استفاده شود.

چرا گاز آرگون برای جوشکاری مناسب است ؟

گاهی اوقات برخی از گازهای محافظ و گاز آرگون در جوشکاری های TIG و MIG ( Metal

Arc Welding ) مورد استفاده قرار میگیرند. این دسته از جوشکاری ها از تبخیر آب و خارج شدن اکسیژن جلوگیری مینمایند. آب و اکسیژنی که در هوا است ، جوشکاری را برای افراد دشوار ساخته و کیفیت کار را کاهش میدهد.

گاز آرگون در مقایسه با هوا از چگالی بیشتری برخوردار است به همین دلیل میتواند در اطراف منطقه جوشکاری شده پیچ بخورد ، و دلیل دیگر آن این است که این گاز برای پخش شدن به جریان کمتری نیاز دارد. فقط گازهای خنثی در چنین عملیات هایی مورد استفاده قرار میگیرند ، به همین دلیل میتوانید هلیوم و آرگون را انتخاب نمایید.

گاهی اوقات افراد جهت جوشکاری گاز آرگون را بصورت 100% خالص مورد استفاده قرار میدهند ، در حالی که ممکن است در جای دیگر از ترکیبی از گازها استفاده نمایند. دلیل اینکه افراد در جوشکاری ها از گاز آرگون استفاده مینمایند ، بدین شرح است :

از آنجایی که این گاز از اکسیده شدن آهن آلات جلوگیری میکند ، انجام عملیات جوشکاری را تسهیل مینماید.

با استفاده از گاز آرگون ، زمانی که فلز در حال انتقال به آرک میباشد ، عناصر آلیاژی از بین نمیرود

با استفاده از گاز آرگون ،پراکندگی اثر جوشکاری و تأثیرات جانبی آن کاهش میابد.

این گاز به دلیل سازگاری خوبی که دارد ، میتواند به راحتی با گازهای خنثی دیگر ترکیب شود عمل جوشکاری را تسهیل کند.

این گاز میتواند تا زمان زیادی از انبر جوشکاری محافظت کند.

موارد بالا دلایل دال بر استفاده از گاز آرگون در مقایسه با سایر گازهای موجود در اتمسفر میباشد. گازهای آرگون در محافظ فشرده شده قرار دارند و از ایمنی کافی برخوردار میباشند به همین دلیل هیچ آسیبی به شما نمیرسانند. در زمان جوشکاری به دلیل جلوگیری از پخش دن آثار جوشکاری ، مقدار کمی از این گاز مورد استفاده قرار میگیرد.

نتیجه گیری :

استفاده از گازهای محافظ در عملیات های جوشکاری یکی از مهمترین فاکتورها برای جوشکاری موثر است. بنابراین با استفاده از گاز آرگون ، جوشکاری تنیجه خوبی میدهد ، محل جوشکاری شده یک دست و منظم است و همچنین قدرت نفوذ این گاز زیاد میباشد. در زمان جوشکاری باید از گازهای مناسب استفاده شود. اگر از گاز مناسب استفاده نکنید ، محل جوشکاری شده بد فرم میشود و کیفیت آن کاهش میابد.

اگر میخواهید عملیات جوشکاری موثر واقع شود و کار از کیفیت خوبی برخوردار باشد ، حتما گاز مناسب با زمینه کاری خود انتخاب نمایید.

                                                                                            https://allheadgear.com/what-is-argon-gas-welding/

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .